pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Opowiadania z okresu stanu wojennego

Autor książki:

Bolesław T. Piątek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 134 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788371647796
ISBN: 978-83-7164-779-6
Data: 2013-12-30
17.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Opowiadania oparte na wspomnieniach z pobytów w więzieniach i aresztach w stanie wojennym. Przedstawione zdarzenia, nazwiska, odczucia są prawdziwe. Napisane w 1982 roku ze względu na swoją treść nie mogły być wydane w tym czasie w kraju. Część zapisków, która została skonfiskowana przez służbę więzienną, została odtworzona w późniejszych latach. Niektóre były wydawane w periodykach polskojęzycznych za granicą oraz w drugim obiegu. Jedno z opowiadań zostało nagrodzone w konkursie literackim ogłoszonym przez krakowski KIK w 1984 roku. W kopalni „Rozbark” w Bytomiu w latach 1980-1981 prężnie działał zarząd górniczej Solidarności. W pomieszczeniach zarządu znalazł sobie siedzibę również zarząd miejski Solidarności milicjantów, którego szefem był starszy sierżant o nazwisku lub pseudonimie - Kaczmarek.

Z chwilą ogłoszenia stanu wojennego, część działaczy górniczych ukryła się, a milicyjna organizacja Solidarności przestała istnieć. Kaczmarek pracował dalej jako zwykły milicjant, ale nie zaprzestał działalności związkowej. Dziwnym zbiegiem okoliczności strajki w styczniu na kopalni nie powiodły się. Organizatorzy z Solidarności górniczej w przeddzień strajku zostali aresztowani. Pewnego styczniowego wieczoru do mojego mieszkania niespodziewanie przyszła zaprzyjaźniona koleżanka - pracownica biurowa na kopalni - i przyprowadziła ze sobą trzech mężczyzn: przewodniczącego Solidarności, który do tej pory skutecznie się ukrywał, przewodniczącego Solidarności milicjantów i pomniejszej rangi działacza imieniem Tadeusz. Przyszli prosić o pomoc, korzystając z tego, że mam maszynę do pisania - w tym wypadku do pisania ulotek. Przystałem na współpracę, chociaż sam byłem zatrudniony w biurze projektowym w Katowicach, ale mieszkałem na przykopalnianym osiedlu. U mnie ustalano plan pomocy dla rodzin internowanych, organizację trzeciego strajku i inne apele. Kaczmarek siadał koło mojego biurka i kładł obok siebie teczkę. Czasem chodził do łazienki i teczkę zabierał ze sobą. Moje podejrzenia co do dziwnego zachowania gościa napotykały ostry odpór. Uważany był za jak najbardziej swojego człowieka. Ulotki, które redagowałem, przepisywała Wiesia, Tadeusz kierował siatką, kolportującą ulotki na kopalni. Moje propozycje dotyczące unieruchomienia połączeń kolejowych na dojeździe do Katowic napotkały ostry sprzeciw Kaczmarka. Z perspektywy późniejszych wydarzeń, to on miał rację. W wieczór poprzedzający planowany strajk na kopalni zostaliśmy aresztowani. Trzech oficerów SB i kilkuosobowa obstawa zomowców wkroczyła do mieszkania. Znaleźli brudnopisy ulotek, maszynę do pisania i liczne zabronione pisma. Tak zaczął się mój nowy rozdział życia i moich ziomków. W kryminałach, w których przebywałem, spotykałem się z przestępcami kryminalnymi i dlatego czasem nie da się uniknąć w dalszej treści cytatów ich powiedzonek, tzw. grypsery. [...]

Bolesław Tadeusz Piątek - doktor nauk technicznych, od 1954 roku związany zawodowo z Katowicami. Członek „Solidarności” od września 1980, na początku stanu wojennego zatrzymany i internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, a w 1982 skazany na trzy lata więzienia i osadzony w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Uczestnik głodówki protestacyjnej. Zwolniony na podstawie amnestii w 1983 roku.

Książka "Opowiadania z okresu stanu wojennego" - Bolesław T. Piątek - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 134 stron i została wydana w 2013 r. Cena 17.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.