pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Komendant Bury. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa Burego (1913-1949)

Autor książki:

Michał Ostapiuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 360 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788380985865
ISBN: 978-83-8098-586-5
Data: 2019-02-14
27.81 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego", dzięki szerokiej kwerendzie źródeł i rzetelnej analizie archiwaliów przeprowadzonej przez autora, prezentuje nowe fakty, które są niezwykle istotne m.in. dla odtworzenia przebiegu pacyfikacji pięciu wsi białoruskich, przeprowadzonej przez plutony 3. Wileńskiej Brygady NZW. Autor rekonstruuje rozkazodawstwo "Burego" dotyczące tych działań, analizuje zakres jego odpowiedzialności za ich przebieg. Wiele miejsca poświęca powodom pozbawienia życia 30 białoruskich furmanów pod Puchałami Starymi 31 stycznia 1946 r. Michał Ostapiuk odtwarza mechanizm, który doprowadził do aresztowania "Burego". Ponadto analizuje zachowanie kpt. Rajsa w czasie śledztwa i procesu. Stawia nowe pytania oraz hipotezy badawcze dotyczące okoliczności przebiegu akcji pacyfikacyjnej, podjętej przez pododdziały 3. Wileńskiej Brygady NZW w Zaleszanach, Wólce Wygonowskiej, Szpakach, Zaniach i Końcowiźnie.

W książce zaprezentowano kulisy aresztowania przez UB ukrywającego się "Burego". Autor przeprowadził wnikliwą analizę przebiegu śledztwa dotyczycącego sprawy "Burego". Warto podkreślić, że autor w bezwzględny sposób rozprawia się ze stereotypem: Białorusin - komunista. Wykazuje, że linia konfliktu między podziemiem niepodległościowym a częścią ludności białoruskiej nie przebiegała na gruncie wyznania czy też narodowości. Osią konfliktu był stosunek do idei niepodległego bytu państwa polskiego. Michał Ostapiuk nie ograniczył się do drobiazgowej analizy najbardziej "kontrowersyjnych" wątków biografii kpt. Rajsa. Szczegółowo odtworzył całość życia "Burego", poczynając od młodzieńczych czasów, aż do chwili, w której jego życie przerwała kula wystrzelona w tył głowy przez komunistycznego oprawcę w białostockim więzieniu.

Książka "Komendant Bury. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa Burego (1913-1949)" - Michał Ostapiuk - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 360 stron i została wydana w 2019 r. Cena 27.81 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.