pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Józef Kuraś Ogień. Podhalańska wojna 1939-1945

Autor książki:

Maciej Korkuć

Dane szczegółowe:
Wydawca: Attyka Kraków
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788362139361
ISBN: 978-83-62139-36-1
Data: 2011-12-21
55.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Józef Kuraś OGIEŃ to jeden z najbardziej znanych polskich dowódców partyzanckich z czasów wojny i okresu powojennego. Mimo upływu kilkudziesięciu lat od samobójczej śmierci Kurasia jego działalność wciąz pozostaje przedmiotem niegasnących sporów i polemik.

Opracowanie Macieja Korkucia - efekt kilkunastu lat badań - jest naukowym opisem przedwojennych i wojennych losów Ognia. Autor przedstawia m.in. wiele nieznanych dotychczas faktów z życiorysu Kurasia, konfrontuje obiegowe informacje i legendy z różnymi, często nigdy wcześniej niepublikowanymi materiałami archiwalnymi oraz relacjami świadków wydarzeń. Opisując burzliwe losy Ognia, szczególną uwagę zwraca na polityczne i militarne realia, w których funkcjonowała niepodległościowa konspiracja na Podhalu. Dzięki temu udało się dokonać weryfikacji rozpowszechnionych mitów - także tych powstałych jeszcze za życia Kurasia.

Kontynuacją niniejszego tomu będzie publikacja poświęcona działalności Ognia jako samodzielnego dowódcy zgrupowania partyzanckiego "Błyskawica" w latach 1945-1947.

Maciej Korkuć jest historykiem dziejów najnowszych, autorem książek i artykułów poświęconych problematyce dziejów Polski i Polaków w XX wieku. Pracuje w Krakowskim Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Wykłada w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Książka "Józef Kuraś Ogień. Podhalańska wojna 1939-1945" - Maciej Korkuć - oprawa miękka - Wydawnictwo Attyka Kraków. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2012 r. Cena 55.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:


Wprowadzenie

Wieś Kurasiów
Żołnierz Wojska Polskiego
W konspiracji państwowej i podhalańskiej
Szef oddziału partyzanckiego Armii Krajowej
Dowódca partyzanckich rozbitków
Komendant oddziału specjalnego Ludowej Straży Bezpieczeństwa
Współpracownik "berlingowców "
Funkcjonariusz MBP
Zakończenie

Aneks
Bibliografia
Indeks nazwisk i pseudonimów