pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Ile z nauki ile z ideologii. Religioznawstwo w PRL
Książki »
Tytuł książki:

Ile z nauki ile z ideologii. Religioznawstwo w PRL

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Brak
Ilość stron: 352 s.
EAN: 9788382292022
ISBN: 978-83-8229-202-2
Data: 2021-07-15
Obniżka! 31.68  40.00  8.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

W zamierzeniu powojennych władz komunistycznych badania nad religią i religijnymi zjawiskami miały wspomagać działania prowadzące do laicyzacji życia społecznego i ograniczenia wpływów Kościoła. Z tego powodu w okresie tzw. demokracji ludowej rozwój religioznawstwa jako niezależnej dyscypliny naukowej niezmiernie utrudniano. Środowisko religioznawcze, instytuty badawcze, a także dydaktyka akademicka nie były wolne od ideologizacji i instrumentalnego wykorzystania do celów ideologiczno-politycznych.

Oddana do rąk czytelnika publikacja to pokłosie konferencji zorganizowanej pod tym samym tytułem w 2017 r. przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma ona, podobnie jak konferencja, charakter przyczynkarski. Wskazuje problemy i zagadnienia badawcze oraz otwiera dyskurs naukowy dotyczący funkcjonowania i rozwoju religioznawstwa w okresie PRL. Zwłaszcza zaś problemów jego ideologizacji i wykorzystania w polityce władz komunistycznych. Zwraca też uwagę na rodzące się, mimo warunków niesprzyjających swobodnym badaniom, zalążki religioznawstwa jako autentycznej dyscypliny naukowej.

Publikacja zawiera dwanaście artykułów pogrupowanych w trzy bloki tematyczne, dotyczące prawnych i politycznych uwarunkowań rozwoju i kształtowania się tej dyscypliny, instytucji zaangażowanych w upowszechnianie i formowanie religioznawstwa w interpretacji marksistowskiej oraz sylwetek wybranych religioznawców i obszarów badań. Walorem przygotowanego studium jest interdyscyplinarność. Rozważania na temat religioznawstwa okresu PRL podjęli bowiem historycy, religioznawcy, filozofowie i prawnicy.

Książka "Ile z nauki ile z ideologii. Religioznawstwo w PRL" - oprawa Brak - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2021 r. Cena 31.68 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Religia. Encyklopedia PWN. Tom - okładka książki

Religia. Encyklopedia PWN. Tom 2

Tadeusz Gadacz, Bogusław Milerski (red.)
Obrazy i symbole - okładka książki

Obrazy i symbole

Mircea Eliade