pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Kościół rzymskokatolicki w Polsce wobec Ziem Zachodnich i Północnych...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Kościół rzymskokatolicki w Polsce wobec Ziem Zachodnich i Północnych 1945-1948

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 614 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788361336556
ISBN: 978-83-6133-655-6
Data: 2016-02-03
pozycja niedostępna

Kościół rzymskokatolicki w Polsce wobec Ziem Zachodnich i Północnych 1945-1948 - Robert Żurek - opis książki:

PT czytelnik powinien mieć świadomość, iż ma w ręku jedną z ważniejszych prac historycznych ostatniej dekady dotyczących historii Polski i stosunków polsko-niemieckich w XX w. [...] Książka Roberta Żurka, dzieło o ogromnym ładunku faktografii, wypełnia jedną z ostatnich „białych plam” na historii stosunków polsko-niemieckich, jaka istnieje w polskiej świadomości historycznej, i podejmuje polemikę z „czarną legendą” kard. Hlonda i polskiego Kościoła, jaka w świadomości niemieckich katolików zastąpiła rzetelną wiedzę o dramatycznych wydarzeniach lat 1945-1948 na ziemiach na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej. [...] Ta na wskroś erudycyjna praca oparta jest na imponującej podstawie źródłowej i bibliograficznej. Fragment recenzji dr. hab. Jana Rydla, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Najmocniejszą stroną pracy jest znakomita interpretacja źródeł i niezwykle dojrzałe wnioskowanie. Autor dokonał żmudnej analizy literatury przedmiotu oraz publicystyki popularnonaukowej, ostro wytykając ich słabe strony [...]. Analiza stanu badań została przeprowadzona z nadzwyczajną erudycją i dokładnością [...]. Doktor Robert Żurek przeprowadził imponującą kwerendę źródłową w czternastu archiwach polskich (zarówno kościelnych, jak i państwowych) oraz w sześciu kościelnych archiwach niemieckich. [...] Jednym z ważniejszych walorów monografii jest umiejętna weryfikacja, a następnie skonfrontowanie źródeł polskich i niemieckich, świeckich i kościelnych. [...] Pomimo drobnych uwag pracę oceniam jako bardzo dobre, pionierskie, dojrzałe opracowanie, które zasługuje na jak najszybszą publikację. Fragment recenzji dr. hab. Adama Dziuroka, prof. UKSW

Robert Żurek (ur. 1970 r.) - dr nauk humanistycznych w zakresie historii, teolog. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół stosunków państwo - Kościół oraz relacji polsko-niemieckich w XX w. Autor monografii Zwischen Nationalismus und Versöhnung. Die Kirchen und die deutsch-polnischen Beziehungen 1945-1956 [Między nacjonalizmem a pojednaniem. Kościoły a stosunki polsko-niemieckie 1945-1956], Köln 2005, oraz licznych artykułów naukowych i popularnych. W latach 2006-2012 pracownik, a następnie zastępca dyrektora Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Od 2013 r. dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu.

Książka „Kościół rzymskokatolicki w Polsce wobec Ziem Zachodnich i Północnych 1945-1948” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 614 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kościół rzymskokatolicki w Polsce wobec Ziem Zachodnich i Północnych..."
Robert Żurek - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: