pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Idea króla-patrioty

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 432 s.
EAN: 9788366112032
ISBN: 978-83-6611-203-2
Data: 2020-03-16
27.56 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wybór pism czołowego myśliciela politycznego XVIII w., jednego z pierwszych teoretyków instytucji partii i opozycji politycznej, rozważającego też m.in. idee podziału władzy, wolności i patriotyzmu. W tomie znalazło się najsłynniejsze dzieło Bolingbroke a - Idea króla-patrioty, zawierające rozważania o dobrym władcy, będące swego rodzaju odpowiedzią na Księcia Machiavellego - a także inne jego ważne prace, łączące refleksję teoretyczną z analizą praktycznej polityki, wśród nich List do sir Williama Windhama - swoisty thriller polityczny, ukazujący kulisy nieudanego powstania jakobickiego w 1715 r.: świat dworskich intryg, walk frakcji, dyplomatycznych negocjacji.

Henry St John, 1. wicehrabia Bolingbroke (1678-1751), angielski polityk i myśliciel polityczny, minister królowej za panowania Anny Stuart i jeden z przywódców torysów, negocjator pokoju utrechckiego (1713), jakobita. Za współpracę z Jakubem III Stuartem - pretendentem do brytyjskiego tronu - utracił tytuł i majątek, a także wydano nań zaocznie karę śmierci. Przez kilka lat musiał żyć na emigracji we Francji. Po powrocie do ojczyzny był jedną z najważniejszych postaci opozycji wobec rządów premiera Roberta Walpole a, w walce z którym stworzył swoje najważniejsze teksty polityczne. Przypisuje mu się istotną rolę w kształtowaniu brytyjskiego parlamentaryzmu i ewolucji programowej torysów. Inspirował m.in. Monteskiusza i walczących o swe prawa w monarchii brytyjskiej amerykańskich kolonistów.

Książka "Idea króla-patrioty" - Henry St John Bolingbroke - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 432 stron i została wydana w 2020 r. Cena 27.56 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.