pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Historia i polityka
Tytuł książki:

Historia i polityka

Autor książki:

Andrzej Nowak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biały Kruk
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 195x240 mm
EAN: 9788375532029
ISBN: 978-83-7553-202-9
Data: 2016-04-20
50.32  72.45  22.13 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Historia się nie skończyła. Już idzie pokolenie następne, którego wejście do komisji wyborczej z dowodem osobistym powoduje teraz inny zgoła apel elity: już nie "zabierz babci dowód", tylko "nie oddajmy Polski gówniarzom". Wbrew polityce historycznej zapomnienia i wstydu, z takim nakładem inwencji i środków realizowanej przez całe rządy PO-GW-TVN, przez większą część III RP. Dlaczego? Jak to się stało? Na to pytanie - jakie czynniki, jakie symbole, jakie potężne duchy i tradycje ożywiły nasz spór o politykę historyczną w ostatnich trzydziestu latach - próbuje odpowiadać swoista kronika, w jaką ułożyłem teksty w tym tomie. O tym właśnie on jest: o sporze o polską historię, o jej sens czy bezsens, o oporze, jaki budzi każda ostatecznie próba zamknięcia polskich dziejów wyrokiem skazującym na śmiech, wstyd i zapomnienie.

Historię tego sporu zaczynam od artykułu, jaki pisałem jeszcze do podziemnej "Arki" w 1987 roku. To był początek, nie skończonego, procesu wychodzenia polskiej historii spod wpływów dominującego imperium. Zamyka tę pierwszą, "kronikarską" część, przypomnienie owych wpływów - po 25 latach, po kwietniu 2010 roku. W części drugiej próbuję skupić eseje, które przywołują nasze duchowe inspiracje w obronie sensu polskiej historii, ale także "przeklęte polskie problemy" - zdrady i rzeczywistych win własnych, z którymi również musimy się jak najpoważniej mierzyć. Część trzecią tworzą teksty, pod względem formalnym, "najpoważniejsze". Staram się zejść w nich w najgłębsze pokłady naszej historycznej pamięci, odsłaniając zarazem oddziaływujące na nią siły imperialnej i liberalnej (a niekiedy imperialno-liberalnej) polityki. Na część czwartą i ostatnią składają się krótkie komentarze do ostatnich dyskusji nad polską historią i jej obrazem w zbiorowej wyobraźni - z lat 2013-2016. Zamykam tom, na pewno nie dyskusję, próbą namysłu nad tym, czy możliwa jest odbudowa polskiej wspólnoty - z historią, nie przeciw niej.

Prof. Andrzej Nowak

Książka "Historia i polityka" - Andrzej Nowak - oprawa twarda - Wydawnictwo Biały Kruk. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2016 r. Cena 50.32 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor
Andrzej Nowak - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Mity. Historia. Polityka - okładka książki
Mity. Historia. Polityka Andrzej Sepkowski
Zanim nastąpi przełom - okładka książki
Zanim nastąpi przełom Władysław Tyrański (red.)
Tragizm polityki mocarstw - okładka książki
Tragizm polityki mocarstw John J. Mearsheimer
Instytucje. Organizacyjne podstawy - okładka książki
Instytucje. Organizacyjne podstawy polityki James G. March, Johan P. Olsen
Jerzego Giedroycia rozrachunki - okładka książki
Jerzego Giedroycia rozrachunki z historią i polityką.... Sławomir M. Nowinowski, Rafał Stobiecki (red.)
Batalia o instytucje - okładka książki
Batalia o instytucje Kazimierz M. Ujazdowski