pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Granice i pogranicza w perspektywie orientalistycznej. Szkice o literaturze i kulturze

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libron
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 390 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788365705525
ISBN: 978-83-6570-552-5
Data: 2018-03-19
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka Granice i pogranicza w perspektywie orientalistycznej. Szkice o literaturze i kulturze dotyka tematyki rozległej, wielopłaszczyznowej i (bez)granicznej. Umożliwia zapoznanie się z różnymi wymiarami zjawiska graniczności, które nie są jednak zawężone do wybranych, konkretnych jego aspektów. Wyłącznie uwzględnienie szerokiego oglądu problematyki granic i pograniczy, związanej bezpośrednio z istotą i funkcją tekstów oraz odnoszącej się do różnych sfer życia i działalności człowieka, pozwala na pełny rekonesans fenomenu graniczności - i tak chcielibyśmy, aby rozumiano "bezgraniczność" prezentowanego w niniejszej monografii materiału.

Od redaktorów
[...] tytuł publikacji kieruje uwagę Czytelnika ku granicom i liminalnym przestrzeniom pomiędzy kulturami, gatunkami, kodami i językami komunikatu artystycznego. Perspektywa graniczności wykreślona przede wszystkim przez orientalistów, literaturoznawców i kulturoznawców otwiera okno oglądu wielopoziomowego, wieloaspektowego i heterogenicznego pod względem wyboru podmiotu i metody rozważań. Większość autorów podejmuje zagadnienie granic, ich współistnienia, przekraczania, wykluczania lub płynności, pozostając w kręgu literatury Orientu, usytuowanej na przecięciu z Okcydentem. Innymi słowy, czerpie z tradycji badawczej komparatystyki, recepcji, intertekstualności i transkulturowości tekstów literackich Wschodu i Zachodu. Dzięki wpisaniu tematyki tożsamości, przenikania wpływów odmiennych literatur, poetyki i języka w szerszy kontekst dialogu kulturowego między Orientem i Zachodem Czytelnik przekracza barierę monolitycznego oglądu.

Książka "Granice i pogranicza w perspektywie orientalistycznej. Szkice o literaturze i kulturze" - Adam Bednarczyk, Magdalena Kubarek, Maciej Szatkowski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Libron. Książka posiada 390 stron i została wydana w 2017 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]