pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności

Autor książki:

Piotr Dejneka, Agata Mikołajko

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 456 s.
Wymiar: 164x234 mm
EAN: 9788380903104
ISBN: 978-83-8090-310-4
Data: 2017-09-20
31.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Istotą współczesnej wielokulturowości nie jest występowanie wielu różnych kultur "obok siebie", "oddzielnie", ale przeciwnie - nakładanie się tych kultur, tak by tworzyły się międzykultury i różnego typu pogranicza. Z jednej strony pojęcie pogranicza konotuje pewną przejściowość i niedookreśloność, zawieszenie pomiędzy różnymi kategoriami, z drugiej strony - stajemy w obliczu coraz bardziej widocznej graniczności, która staje się wyzwaniem, a nawet murem, czy - odnosząc się do doświadczeń europejskich - płotem bądź zaporą z drutu kolczastego nie do przebycia. Pogranicze to teren dialogu, otwartości, wymiany doświadczeń, ale w swoim ekstremum to także teren konfliktu i odnawiających się walk o dominację społeczną, polityczną, a także, w konsekwencji tych dwóch, kulturową.

Jaką postawę w takiej sytuacji wybrać? Konfrontacji i nieufności? Czy też wybrać dialog jako obiektywną postawę wobec inności i podjąć trud zrozumienia tak wieloaspektowego zagadnienia, jakim jest wielokulturowość?
Autorzy zebranych w tomie tekstów wybierają tę drugą postawę, jako jedynie słuszną i humanistycznie akceptowalną. Nie uciekają przy tym jednak od problemów trudnych, które pograniczność ze sobą niesie dla rozumienia pojęcia wspólnoty i konieczności jej twórczego odtwarzania, i to w kilku głównych aspektach: lokalnym, regionalnym, narodowym i ponadnarodowym. Mierzą się z wyzwaniami pograniczności, terytoriów niejasnych, rozmytych i szukają mostów łączących te terytoria, gdzie jedność łączy się z wielością, jednoznaczność z wieloznacznością, a pewność przechodzi w pytanie.

Książka "Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności" - Piotr Dejneka, Agata Mikołajko (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Książka posiada 456 stron i została wydana w 2017 r. Cena 31.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.