pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Grabież mienia w Kraju Warty 1939-1945. Działalność Urzędu Powierniczego...
Książki »
Tytuł książki:

Grabież mienia w Kraju Warty 1939-1945. Działalność Urzędu Powierniczego w Poznaniu

Autor książki:

Bogumił Rudawski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Zachodni
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 281 s.
Wymiar: 244x175 mm
EAN: 9788361736776
ISBN: 978-83-6173-677-6
Data: 2018-09-21
28.30  38.00  9.7 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Autor korzystając z ogromnej bazy źródłowej zgromadzonej podczas kwerendy w archiwach państwowych w Polsce i w Niemczech przedstawia zjawisko grabieży mienia, które było powszechnym doświadczeniem wojennej rzeczywistości lat 1939-1945 w Polsce. Grabież trwała nieustannie przez cały okres okupacji i była zaplanowanym elementem niszczenia egzystencji ludzi. Już od początku okupacji nakładano na obywateli polskich różne ograniczenia majątkowe oraz zajmowano ich mienie na drodze rekwizycji i konfiskat. Grabież mienia w Kraju Warty, podobnie jak na całym obszarze Polski zajętym przez III Rzeszę, miała charakter masowy i przybrała dwie zasadnicze formy - rabunku pozainstytucjonalnego, w którym aktywni byli przez cały okres okupacji niemieccy funkcjonariusze oraz niemieccy cywile oraz grabieży oficjalnej, ujętej w struktury organizacyjne. Bardziej dotkliwa okazała się ta druga forma wywłaszczeń dokonywana przez specjalnie w tym celu ustanowione instytucje niemieckiej administracji państwowej, które organizowały i przeprowadzały konfiskaty majątku Polaków. [...] Spośród nich najważniejszą instytucją był Główny Urząd Powierniczy Wschód (Haupttreuhandstelle Ost, HTO), który objął swym działaniem polskie ziemie inkorporowane do Niemiec oraz częściowo Rzeszę Niemiecką. HTO posiadał sieć ekspozytur - Urzędów Powierniczych, które działały w poszczególnych jednostkach ziem wcielonych. Dla Kraju Warty ustanowiono Urząd Powierniczy w Poznaniu (Treuhandstelle Posen) wraz z filią w Łodzi. [...]
Grabieżcza polityka administracji powierniczej spowodowała zupełne zniszczenie podstaw gospodarki prywatnej i przedwojennej struktury własnościowej. Bezwzględna gospodarcza eksploatacja objęła wszystkie dziedziny życia społeczno-gospodarczego i zrujnowała w wysokim stopniu polski dorobek narodowy oraz prywatny większości polskich rodzin. Do szkód materialnych należy dodać szkody moralne. Polacy wykluczeni z uczestnictwa w życiu politycznym, kulturalnym i gospodarczym byli wykorzystywani w niemieckich przedsiębiorstwach jako tania siła robocza.

Książka "Grabież mienia w Kraju Warty 1939-1945. Działalność Urzędu Powierniczego w Poznaniu" - Bogumił Rudawski - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Zachodni. Książka posiada 281 stron i została wydana w 2018 r. Cena 28.30 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Pamięć II. Polscy uchodźcy na Węgrzech - okładka książki

Pamięć II. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946

Grzegorz Łubczyk, Krystyna Łubczyk
Kampania polska 1939. Polityka - okładka książki

Kampania polska 1939. Polityka - społeczeństwo...

Marek P. Deszczyński, Tymoteusz Pawłowski (red.)
Księga Pamięci. Więźniowie policyjni - okładka książki

Księga Pamięci. Więźniowie policyjni

Jerzy Klistała, Adam Cyra
Polska-Rosja. Historia obsesji - okładka książki

Polska-Rosja. Historia obsesji obsesja historii

Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Produkty podobne:
Okręgowa Delegatura Rządu Ciechanów. - okładka książki

Okręgowa Delegatura Rządu Ciechanów. Seria: Polskie...

Waldemar Brenda, Waldemar Grabowski (red.)