pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Żydzi kutnowscy od XVI do XX w. na tle źródeł archiwalnych

Autor książki:

Janusz Pawlak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 297 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788380195714
ISBN: 978-83-8019-571-4
Data: 2016-12-29
26.81 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Prezentowana książka powstała na podstawie szerokiej kwerendy źródłowej przeprowadzonej w archiwach w Łodzi, Bydgoszczy, Kutnie, a także w zasobach IPN. Dzieli się na dwie części. Pierwsza składa się z trzech rozdziałów przedstawiających historię Żydów w układzie chronologicznym: rozdz. I - do czasów rozbiorów, rozdz. II - okres rozbiorów, rozdz. III - okres dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. W drugiej części przedstawiono przykładowe dokumenty od XVIII do XX w.

Historia Żydów kutnowskich to w istocie historia miasta od jego założenia do czasów II wojny światowej. Prywatne miasto Kucieńskich, Zamoyskich, Mniewskich i innych rozwijało się dzięki Żydom. To ciekawe miejsce, w którym narodziła się żydowska partia Mizrachii, gdzie Nachym Sokołow, jeden z twórców XX-wiecznego syjonizmu, chodził do szkoły, skąd pochodził Mosze Szmulowicz, jeden ze znaczniejszych Żydów polskich XVIII w. To miejsce, gdzie haskala - żydowskie oświecenie - współistniało z ortodoksyjnym chasydyzmem. Tutaj były filie dwóch znanych w świecie szkół wyższych: JIWO - Żydowskiego Instytutu Wiedzy z Wilna oraz Jesziwy Mędrców Lublina, której absolwentem był m.in. Trunk, ostatni rabin Kutna. To miasto Szaloma Asza, znanego literata, i Adama Kerstena, historyka XVII w. i konsultanta przy realizacji filmu Potop Jerzego Hoffmana. To wreszcie miasto Karola Eizyka, który był potentatem hodowli róż na skalę europejską.

Książka "Żydzi kutnowscy od XVI do XX w. na tle źródeł archiwalnych" - Janusz Pawlak - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 297 stron i została wydana w 2016 r. Cena 26.81 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.