pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Gospodarka niemiecka 20 lat po zjednoczeniu
książka:

Gospodarka niemiecka 20 lat po zjednoczeniu

autor:

Tomasz Budnikowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Zachodni
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 238 s.
EAN: 9788361736295
ISBN: 978-83-6173-629-5
Data: 2013-07-26
pozycja niedostępna

Gospodarka niemiecka 20 lat po zjednoczeniu - Tomasz Budnikowski - opis książki:

Opracowanie podejmuje aktualny, bardzo istotny z punktu widzenia nauki i praktyki gospodarczej temat wyzwań, przed jakimi stanęła gospodarka Niemiec w pierwszych dwudziestu latach, które minęły od zjednoczenia. Grono badaczy (J. Misala, M. Götz, I. Romiszewska, P. Kalka, T. Budnikowski i M. Żukowski) w sposób wszechstronny rozważa najważniejsze aspekty unifikacji dwóch państw niemieckich.

Czytelnik dowiaduje się przede wszystkim, jak wielkie są jeszcze dysproporcje w poziomie rozwoju gospodarczego między wschodnimi i zachodnim krajami federacji. Szczegółowej analizie poddano także zmiany zachodzące w handlu zagranicznym, zagadnienie istotne, ze względu na rolę, jaką wymiana towarowa odgrywa we wzroście gospodarczym Niemiec. Tematem innego rozdziału jest kształtowanie się wydatków na badania i rozwój. Przeprowadzone porównanie nakładów ponoszonych na te cele w innych wysoko rozwiniętych krajach pokazuje, że Niemcy utrzymują stosunkowo wysoką pozycję tej dziedzinie.

Znaczna część pracy poświęcona jest aspektowi społecznemu zjednoczenia, w tym przede wszystkim bezrobociu będącemu konsekwencją wprowadzenia zasad gospodarki rynkowej na terenie dawnej NRD. Szybko postępujący proces starzenia się niemieckiego społeczeństwa sprawia, że uzasadnione okazało się także podjęcie rozważań nad funkcjonowaniem zabezpieczeń społecznych.

Wnioski z poszczególnych opracowań zostały sformułowane zarówno w warstwie teoretycznej, jak i w zakresie polityki gospodarczej. Książka może więc stanowić wielce użyteczną literaturę zarówno dla pracowników naukowych, studentów ekonomii jak i polityków oraz praktyków życia gospodarczego.

Książka „Gospodarka niemiecka 20 lat po zjednoczeniu” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Zachodni.

Książka posiada 238 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Gospodarka niemiecka 20 lat po zjednoczeniu"
Tomasz Budnikowski (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Afery czasów Donalda Tuska - okładka książki
Afery czasów Donalda Tuska Łukasz Ziaja, Bogdan Święczkowski