pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem
Książki »
Tytuł książki:

Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 125x195mm mm
EAN: 9788360125915
ISBN: 978-83-60125-91-5
Data: 2010-10-21
33.25  36.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

"Geopolityka – siła – wola" – analiza położenia międzynarodowego Rzeczpospolitej i polskiej polityki zagranicznej, jej współczesnych dylematów i historycznych korzeni. To książka o relacjach z Rosją i znaczeniu Ukrainy, o toczącej się w UE grze interesów i miejscu w niej Polski, o sojuszu z USA i kondycji polskiej armii, o naukach płynących z doświadczeń I/II RP i błędach popełnianych w III RP, o politologicznych dylematach i politycznych decyzjach.
"Europa od roku 1709 – tzn. od zwycięstwa Rosjan nad połączonymi siłami szwedzko-zaporoskimi pod Połtawą, przyzwyczajona jest do tego, że między Rosją a Niemcami nie ma samodzielnego ośrodka woli politycznej, z którym należy się liczyć. II Rzeczpospolita wymuszała skutecznie zmianę tego przyzwyczajenia, ale trwała zbyt krótko, a 50 lat, jakie upłynęły pomiędzy jej upadkiem a odrodzeniem się niepodległości Polski w 1989 r., zdołało zatrzeć w pamięci zachodnioeuropejskiej klasy politycznej podmiotowość Warszawy, zaznaczaną wyraźnie w latach 1918-1939. W tej sytuacji 13 lat procesu akcesyjnego (1991-2004), kiedy to Rzeczpospolita występowała w roli petenta i państwa przyjmującego prawo, w którego ustanawianiu nie miała udziału, utrwaliło jedynie owo niekorzystne dla nas przyzwyczajenie. Tym większe i boleśniejsze było zaskoczenie naszych zachodnioeuropejskich partnerów, gdy po 2004 r. okazało się, że Polska potrafi samodzielnie podejmować decyzje wpływające na sytuację w regionie i na świecie oraz ma swoje interesy, których aktywnie broni nawet wbrew najpotężniejszym państwom europejskim.” (fragment książki)

Książka "Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem" - Przemysław Żurawski vel Grajewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2010 r. Cena 33.25 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Przemysław Żurawski vel Grajewski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Już nie przeszkadza - okładka książki

Już nie przeszkadza

Zdzisław Krasnodębski
Duch pyszny poprzedza upadek. Rozważania - okładka książki

Duch pyszny poprzedza upadek. Rozważania o naturze...

Przemysław Żurawski vel Grajewski
Polityka Unii Europejskiej wobec - okładka książki

Polityka Unii Europejskiej wobec Rosji a interesy...

Przemysław Żurawski vel Grajewski
Polska polityka wschodnia 1989-2015. - okładka książki

Polska polityka wschodnia 1989-2015. Wymiar narodowy...

Przemysław Żurawski vel Grajewski
Czasy grubej przesady - okładka książki

Czasy grubej przesady

Jacek Kloczkowski
Produkty podobne: