pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Geopolityka i Zasady. Studia z dziejów polskiej myśli politycznej. Seria: Polskie Tradycje Intelektualne

Autor książki:

Jacek Kloczkowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788360125816
ISBN: 978-83-60125-81-6
Data: 2010-03-25
30.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Inspirowane myślą Adolfa Bocheńskiego studia współczesnych politologów, histoyków i publicystów poświęcone polskiej myśli geopolitycznej i konserwatyzmowi - ich założeniom ideowym i kluczowym dylematom w XX wieku.

Z Wprowadzenia:
Marek Kornat przedstawia położenie międzynarodowe II Rzeczypospolitej w drugiej połowie lat 30. i główne wówczas koncepcje polskiej polityki zagranicznej, tworzące punkt odniesienia dla rozważań Bocheńskiego. Maciej Zakrzewski pozwala skonfrontować idee autora / "Między Niemcami a Rosją/" z tezami innego słynnego konserwatywnego myśliciela międzywojennej Polski – Stanisława Cata-Mackiewicza. Rafał Habielski wskazuje na znaczenie dziedzictwa ideowego Bocheńskiego – bliskiego w latach 30. współpracownika Jerzego Giedroycia – dla kształtowania stanowiska paryskiej "Kultury” i tym samym pośredni jego wpływ na główne kierunki myślenia o polskiej polityce wschodniej w ostatnich dziesięcioleciach. Krzysztof Mazur analizuje refleksję geopolityczną pierwszej "Solidarności”, skłaniając tym samym do zastanowienia, na ile koncepcje z II RP mogły być użyteczne w sytuacji, której zaistnienia Adolf Bocheński bardzo się obawiał: gdy Polakom znowu przyszło się borykać z problemem braku niepodległego państwa, przy niegasnącym pragnieniu odgrywania podmiotowej roli w polityce międzynarodowej. Tekst Piotra Bajdy obrazuje z kolei, jak bardzo w naszym myśleniu o geopolityce zredukowaliśmy znaczenie Europy Środkowej – a to dla Bocheńskiego było nie do pomyślenia, o czym świadczą choćby poświęcone tej części kontynentu, obszerne fragmenty / "Między Niemcami a Rosją/" i wiele pomniejszych artykułów. Przemysław Żurawski vel Grajewski porównuje geopolityczne położenie II i III RP, przedstawiając katalog zasad – podobnie jak w latach 30. czynił to Adolf Bocheński – które powinny stanowić fundament rozważań o polityce zagranicznej państwa. Wreszcie Arkady Rzegocki podkreśla w swym szkicu nieustającą, mimo czasem bardzo dynamicznych zmian w sytuacji międzynarodowej, wagę pracy intelektualnej nad rozumieniem racji stanu Rzeczypospolitej i przekuwaniem jej na praktyczne programy polityczne – która to idea przyświecała całej publicystyce Bocheńskiego.
Druga część książki nawiązuje do dorobku Adolfa Bocheńskiego jako myśliciela i polityka konserwatywnego. Chętnie powoływał się on zwłaszcza na dziedzictwo krakowskich "Stańczyków”, uznając się za kontynuatora – choć w zmienionych realiach i nie bez zastrzeżeń – ich idei politycznych. Rafał Matyja proponuje refleksję nad tym, czy myśl polityczna współczesnej Polski może pokusić się o podobną ciągłość w odniesieniu do idei zawartych w dorobku myślicieli II Rzeczypospolitej. Pytanie to dla konserwatystów – przywiązanych do tradycji, niekiedy programowo wręcz dążących do jej twórczego adaptowania do nowych okoliczności – ma zasadnicze znaczenie. Równie wielką wagę ma dla nich wyzwanie odnalezienia się w politycznych i społecznych realiach, które nie sprzyjają realizacji ich zasad i skłaniają – np. w imię osiągania założonych celów w rywalizacji partyjnej – do daleko idących kompromisów, nielicujących niekiedy z ideowymi fundamentami tego nurtu. Jak sobie radziły z tym (bądź nie radziły) środowiska konserwatywne II Rzeczypospolitej, ukazują w swoich tekstach Andrzej Chojnowski i Krzysztof Kawalec. Ich analizy skłaniają do zastanowienia się nad pytaniem: co może uchodzić za rdzeń polskiego konserwatyzmu politycznego, a co stanowi jedynie partykularny interes grup społecznych i politycznych, czyniących z niego w sferze propagandowej wyznacznik swojej tożsamości? Konserwatywne dylematy polityczne przedstawiają także Włodzimierz Bernacki i Piotr Koryś, pokazując spory, jakie narosły wokół konserwatywnego rozumienia realizmu politycznego – w sporach tych Adolf Bocheński brał jako publicysta czynny udział.

Adolf Bocheński (1909-1944), wybitny publicysta polityczny, czołowy myśliciel II RP. Jego erudycyjne książki i artykuły – publikowane przede wszystkim na łamach konserwatywnego "Buntu Młodych” – dotyczyły problematyki historyczno-politycznej, poruszały zagadnienia konstytucyjno-ustrojowe, a także kwestie polskiej polityki zagranicznej i racji stanu.

Książka "Geopolityka i Zasady. Studia z dziejów polskiej myśli politycznej. Seria: Polskie Tradycje Intelektualne" - Jacek Kloczkowski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2010 r. Cena 30.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.