pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Generalicja Wojska Polskiego w latach 1935-1939 (analiza grupy funkcjonalno-dyspozycyjnej)
Książki »
Tytuł książki:

Generalicja Wojska Polskiego w latach 1935-1939 (analiza grupy funkcjonalno-dyspozycyjnej)

Autor książki:

Andrzej Wojtaszak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 357 s.
EAN: 9788379722440
ISBN: 978-83-7972-244-0
Data: 2019-04-18
57.76  65.00  7.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Prezentowana monografia jest szeroką analizą związków i relacji zachodzących między politykami i elitami Wojska Polskiego w latach 1935-1939. Przedstawiono w niej zmiany w korpusie generalskim na tle ewolucji koncepcji militarnej i przygotowania Polski do wojny. Analizę zmian w polskich elitach władzy po śmierci Józefa Piłsudskiego przeprowadzono z perspektywy politologiczno-historycznej, uwzględniając mechanizmy powstawania politycznego zaplecza oraz prób tworzenia kultu marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

Podtytuł pracy - Analiza grupy funkcjonalno-dyspozycyjnej - wskazuje na zakres prowadzonych badań, które obejmują także nauki społeczne (nauki o polityce i nauki o bezpieczeństwie). Oparto je na specyficznych cechach członków elity (grupy funkcjonalno-decyzyjnej), która może być przyjęta także przy badaniu generalicji okresu ostatnich czterech lat dwudziestolecia międzywojennego. Analizie poddano kształt korpusu generalskiego w okresie dowodzenia Wojskiem Polskim przez marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, pełniącego funkcję generalnego inspektora sił zbrojnych, który stanął przed wielkim dylematem związanym z przygotowaniem Wojska Polskiego do wojny.

Ostatnie lata II Rzeczypospolitej to czasy, w których istotną rolę odgrywało rosnące zagrożenie wojenne. Polska była pierwszym krajem, który przeciwstawił się agresji ze strony III Rzeszy, a jak się wkrótce okazało, również Związku Sowieckiego. W końcowej części pracy przedstawiono tragiczne losy wojenne i powojenne generalicji, które były następstwem sytuacji politycznej, w jakiej znalazła się Polska po 1945 roku, będące rezultatem podziału Europy na dwie strefy wpływów.

Książka "Generalicja Wojska Polskiego w latach 1935-1939 (analiza grupy funkcjonalno-dyspozycyjnej)" - Andrzej Wojtaszak - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Książka posiada 357 stron i została wydana w 2018 r. Cena 57.76 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Tajemnice walizki generała Sierowa. - okładka książki

Tajemnice walizki generała Sierowa. Dzienniki...

Iwan Sierow, Hinsztejn Aleksandr Jewsiejewicz
Inny Świat. Zapiski sowieckie - okładka książki

Inny Świat. Zapiski sowieckie

Gustaw Herling-Grudziński
Produkty podobne: