pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa...
Książki »
Tytuł książki:

Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1975. Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Tom IV

Autor książki:

Rafał Habielski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 150x240 mm
EAN: 9788365588968
ISBN: 978-83-6558-896-8
Data: 2019-05-31
30.64  45.00  14.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Radio Wolna Europa zostało stworzone z myślą o przeciwdziałaniu propagandzie władz komunistycznych za żelazną kurtyną. Mimo politycznych celów, jakie stawiała sobie Radiostacja, dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, Jan Nowak-Jeziorański, doskonale rozumiał, że program musi łączyć politykę z edukacją, a także być dla słuchaczy w Polsce oknem na świat zachodniej kultury, nie wykluczając masowej. Taką właśnie rolę spełniały audycje o charakterze historycznym i kulturalnym: stanowiły przeciwwagę dla zniekształcanej przez władze komunistyczne interpretacji historii Polski oraz dostarczały informacji o najważniejszych wydarzeniach i osiągnięciach z dziedziny literatury, sztuki i muzyki. To właśnie dzięki RWE polska młodzież po raz pierwszy miała okazję posłuchać piosenek zespołu The Beatles.

Czwarty tom Dokumentów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa stanowi przegląd najważniejszych audycji historycznych i kulturalnych nadawanych na falach Radiostacji. Czytelnik znajdzie tu też obszerny wstęp Rafała Habielskiego, który wyjaśnia doniosłą rolę, jaką spełniały te programy.

Próba przedstawienia procentowego udziału audycji historycznych w ogólnym czasie emisji nie jest zadaniem łatwym (...). Wypada zadowolić się wobec tego pewnością, że spełniały one w programie Rozgłośni doniosłą rolę. Dowodzą tego poruszane zagadnienia, ze względu na cenzurę zwykle nieobecne w obiegu krajowym, a także ranga autorów audycji, publicystów, naukowców i świadków historii.

Ze Wstępu Rafała Habielskiego

Książka "Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1975. Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Tom IV" - Rafał Habielski - oprawa twarda - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2019 r. Cena 30.64 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Rafał Habielski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wołowskie obrazki ze stanu wojny - okładka książki

Wołowskie obrazki ze stanu wojny polsko-jaruzelskiej...

Stanisław Ryczek, Andrzej Manasterski (red.)
Produkty podobne:
Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa - okładka książki

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach...

Rafał Habielski, Paweł Machcewicz
Kryptonim Bonza. Życie jednoznacznie - okładka książki

Kryptonim Bonza. Życie jednoznacznie podwójne

Władysław Bartoszewski, Michał Komar
Prawa człowieka w polityce demokracji - okładka książki

Prawa człowieka w polityce demokracji zachodnich...

Wanda Jarząbek, Paweł Jaworski, Jacek Tebinka, Jakub Tyszkiewicz