pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Filozofia polityczna Maurycego Mochnackiego. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej

Autor książki:

Bronisław Łagowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788366112728
ISBN: 978-83-66112-72-8
Data: 2023-05-17
30.90 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Nowe wydanie klasycznej książki o jednym z najważniejszych polskich myślicieli politycznych okresu zaborów. Ukazuje ona związki filozofii i polityki w myśli Mochnackiego, analizuje jego rozważania o narodzie i samowiedzy narodowej, koncepcję władzy rewolucyjnej, stosunek do powstania listopadowego i poglądy społeczne. Stawia też pytanie o to, czy Mochnacki był makiawelistą, podporządkowującym moralność wymogom skuteczności w realizowaniu stawianych polityce narodowej celów. To zarazem uniwersalna opowieść o polskim myśleniu i działaniu politycznym w sytuacji, gdy sukcesy i błędy mają szczególnie dalekosiężne i nieodwracalne konsekwencje.

 

„Na Mochnackim ciąży, moim zdaniem, jeden tylko poważny błąd polityczny. Tym błędem był współudział w przygotowaniu powstania listopadowego. Oczywiście, że zachodzi wiele okoliczności łagodzących: był to błąd całego pokolenia, nie jednostki, spiskowcami kierowały bezspornie słuszne intencje, a ich zamiary, przynajmniej w tym stopniu, w jakim były określone, miały szanse realizacji. W polityce jednak nic nie zastąpi powodzenia, a powstanie skończyło się przecież wielką katastrofą. Ocena polityczna musi uwzględniać skuteczność; działania społeczne, które nie przynoszą oczekiwanego skutku, mogą być mimo to moralnie chwalebne, ale z politycznego punktu widzenia muszą być uznane za błąd. Działalność polityczna stałaby się w jeszcze większym stopniu, niż jest, dziedziną hazardu i nieodpowiedzialności, gdyby nie stosować wobec niej surowego kryterium skuteczności”.

 

Bronisław Łagowski – filozof, historyk idei, eseista i publicysta, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, autor m.in. książek Duch i bezduszność III Rzeczypospolitej, Liberalna kontrrewolucja, Łagodny protest obywatelski, Symbole pożarły rzeczywistość, Szkice antyspołeczne. 

Książka "Filozofia polityczna Maurycego Mochnackiego. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej" - Bronisław Łagowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 216 stron i została wydana w 2023 r. Cena 30.90 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.