pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Ewolucja sprawozdawczości finansowej jednostki z uwzględnieniem specyfiki działalności bankowej. Seria: Monografie i Opracowania nr 585

Dane szczegółowe:
Producent: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 264 s.
ISBN: 0867-7727
Data: 2011-12-13
Cena wydawcy: 41.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:


Ze Wstępu

Zagadnienia podejmowane w pracy noszą znamiona nowego problemu badawczego, także dlatego, że przedstawiona autorska formuła sprawozdawczości finansowej banku może stanowić podstawę do nowego podejścia w tworzeniu sprawozdawczości finansowej prezentowanej przez banki.

Warto podkreślić, że w pracy podjęto się analizy informacji raportowanych przez banki w celach finansowych i nadzorczych pod kątem ich zgodności, a także rzeczywistych danych prezentowanych przez banki mające siedzibę w Polsce w celu identyfikacji grup składników wycenianych w wartości godziwej i metod stosowanych do tej wyceny, w odniesieniu do sumy bilansowej.

Zadaniom badawczym niniejszej pracy została podporządkowana struktura książki, która składa się z sześciu rozdziałów.

W rozdziale pierwszym poświęconym funkcji informacyjnej rachunkowości, przedstawiono historycznie ewidencję gospodarczą, która w kolejnych etapach rozwoju pozwoliła uznać rachunkowość za główne źródło danych o prowadzonej przez jednostkę działalności. Zwrócono uwagę na powstanie w związku z operacjami przeprowadzanymi w bankach, wymogu spojrzenia na daną operację równocześnie z dwóch punktów widzenia - wierzyciela i dłużnika. Taka formuła, nazywana zasadą podwójnego opisu, w następnych latach została zastosowana do ewidencji wszystkich operacji przeprowadzanych przez jednostki gospodarcze i dała początek metodzie bilansowej. Początkowo ewidencja była prowadzona w celach dowodowo-kontrolnych, dopiero późnej dostrzeżono możliwość wykorzystywania danych z niej pochodzących do planowania i podejmowania decyzji, czyli pełnienia funkcji informacyjnej. To właśnie rozwój funkcji informacyjnej dał początek regulowaniu rachunkowości, w której określano wzory sprawozdań finansowych. Następnie zaprezentowano proces upowszechniania się rachunkowości jako systemu informacyjnego dla zarządzających, zwracając uwagę na doskonalenie w kolejnych wiekach tej funkcji rachunkowości, wskazując odbiorców informacji i określając ich potrzeby informacyjne.

Zadaniem rozdziału drugiego było scharakteryzowanie rachunkowości w bankach komercyjnych w Polsce w ostatnich dwudziestu latach w celu zaprezentowania zachodzących zmian w sprawozdawczości finansowej. Przedstawiono systematykę zdarzeń, wymuszających oddziaływanie na zakres dostarczanych informacji odbiorcom wewnętrznym i zewnętrznym oraz zasygnalizowano potrzebę posiadania przez banki kapitału w wysokości adekwatnej do prowadzonej działalności. Omówiono wymagania i zakres informacyjny pełnego sprawozdania finansowego banku oraz sprawozdania z jego działalności. Następnie zaprezentowano ewolucję informacji przygotowywanych przez banki w celach nadzorczych i kształtowania polityki pieniężnej, od niewielkiego zakresu przekazywanych danych do udostępniania szerokiego wachlarza informacji, z których większość pochodzi z systemu informacyjnego rachunkowości.

W rozdziale trzecim przedstawiono istotę pomiaru wartości, w kontekście wypełniania funkcji dowodowo-kontrolnej i informacyjnej przez rachunkowość oraz przedstawiono poglądy na temat wartości w filozofii i ekonomii, mając na uwadze istnienie i charakter wartości (obiektywny, subiektywny, itd.), a także możliwości jej pomiaru. Następnie przeanalizowano ewolucję pomiaru w rachunkowości, wskazując na obowiązujące w kolejnych wiekach zasady wyceny składników

Książka "Ewolucja sprawozdawczości finansowej jednostki z uwzględnieniem specyfiki działalności bankowej. Seria: Monografie i Opracowania nr 585" - Joanna Wielgórska-Leszczyńska - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2011 r.