pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Europejskie drogi staropolskich peregrynantów. Relacje Teofila Szemberga,...
Tytuł książki:

Europejskie drogi staropolskich peregrynantów. Relacje Teofila Szemberga, Protazego Neveraniego i Franciszka Bielińskiego

Autor książki:

Bogdan Rok, Filip Wolański

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 462 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788376389950
ISBN: 978-83-7638-995-0
Data: 2019-09-16
33.06  40.00  6.94 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Zbiór źródeł Europejskie drogi staropolskich peregrynantów pod redakcją naukową Bogdana Roka i Filipa Wolańskiego zawiera trzy niezwykle cenne teksty źródłowe: Teofila Szemberga Diariusz peregrynacji Neapol - Lizbona (1595) w opracowaniu Mariana Chachaja, Protazego Neveraniego Diariusz drogi hiszpańskiej na Kapitułę Generalną w Valladolid w opracowaniu Bogdana Roka i Filipa Wolańskiego w tłumaczeniu Dariusza Piwowarczyka i Tomasza Babnisa oraz Dziennik podróży z lat 1787-1788 pióra Franciszka Bielińskiego, opracowany i przełożony z francuskiego przez Macieja Foryckiego. Prace te stanowić mogą ważne wydawnictwo służące badaczom historii kultury staropolskiej. Tekst przygotowany przez Mariana Chachaja jest nowym opracowaniem diariusza znanego z edycji Jana Czubka z 1925 r. pod zmienionym tytułem. Opracowanie to opiera się wprawdzie na tym samym rękopisie, jednak zostało przygotowane zgodnie ze współczesnymi zasadami edycji, co więcej - Chachaj w przekonujący sposób dowodzi, że autorem diariusza jest Teofil Szemberg. Relacja reformaty Protazego Neveraniego z 1740 r. została udostępniona w wersji bilingwicznej, co pozwala zapoznać się nie tylko z sarmacką perspektywą staropolskiego peregrynanta poznającego Europę Zachodnią, ale również językiem, jakim posługiwał się, spisując swoje wrażenia. Diariusz Franciszka Bielińskiego to ponad siedemdziesięciostronicowa relacja z wojaży pisarza wielkiego koronnego między Sieną a Rzymem. Wartość tego tekstu jest nie do przecenienia, zważywszy na erudycję i znawstwo, z jakim autor opisywał odwiedzane miejsca, ze szczególnie cennymi relacjami dotyczącymi Florencji i Korsyki.

Książka "Europejskie drogi staropolskich peregrynantów. Relacje Teofila Szemberga, Protazego Neveraniego i Franciszka Bielińskiego" - Bogdan Rok, Filip Wolański - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 462 stron i została wydana w 2019 r. Cena 33.06 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Bogdan Rok, Filip Wolański - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Staropolskie podróżowanie. Seria: - okładka książki

Staropolskie podróżowanie. Seria: Peregrinationes...

Bogdan Rok, Filip Wolański (red.)
Itinerarium Romanum (1750). Podróż - okładka książki

Itinerarium Romanum (1750). Podróż Rzymska (1750)....

Stanisław Kleczewski, Bogdan Rok, Marian Chachaj (red.)
Góry z dzieckiem - okładka książki

Góry z dzieckiem

Marlena Woch
Kraków dla początkujących - okładka książki

Kraków dla początkujących

Andrzej Mleczko, Leszek Mazan