pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Między Lwowem a Wrocławiem. Księga jubileuszowa profesora Krystyna...
Tytuł książki:

Między Lwowem a Wrocławiem. Księga jubileuszowa profesora Krystyna Matwijowskiego

Autor książki:

Bogdan Rok, Jerzy Maron

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1204 s.
Wymiar: 170x250 mm
EAN: 9788374414173
ISBN: 978-83-7441-417-3
Data: 2006-09-18
44.69  65.00  20.31 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
Chce stwierdzić, że wszystko co w życiu osiągnąłem, zawdzięczam PRL-owi i zakonowi dominikanów. Na Uniwersytet im. Bolesława Bieruta we Wrocławiu zapisałem się bez szczególnych uprzedzeń do ówczesnego państwa i jego instytucji. Chodziłem oczywiście "na cywila" (bez habitu), ale i tak kadra, jak i wielu studentów wiedziała, że jestem zakonnikiem. Co z tego wynikało? Nie dla wszystkich pedegogów byłem jednym z wielu studentów. Czasem kwalifikowano mnie jako przeciwnika ideologicznego i zwalczano dostępną egzaminatorom bronią. Czasem niechęci, których unikałem, miały podłoże osobiste. Profesor Krystyn Matwijowski też wiedział, kim jestem i zawsze traktował normalnie, jak prawdziwy nauczyciel, oceniając wykonaną pracę, a nie tego, kto ją wykonał. Takie momenty nawet zakonnikowi w komunistycznym państwie pozwalały czuć się jak na prawdziwym uniwersytecie i wśród normalnych pegadogów.
Inne moje wspomnienie o Profesorze Matwijowskim pochodzi z lat późniejszych. W 1989 r. wróciłem do Krakowa po pełnieniu mało znaczącej funkcji administracyjnej w jednym z dominikańskich klasztorów. W Polsce zadomowiły się nowe czasy. Ich cechą była przyspieszona ogólna dynamika wydarzeń i powszechne stawianie przede wszystkim na młodość. W moim wypadku wystarczyło otworzyć dowód osobisty, żeby przekonać się, że jestem za stary, aby na cokolwiek liczyć, i za młody, aby poddać się bezczynności. Profesor odwiedzał Kraków i czasem przy okazji odwiedzał mnie. Pewnego razu zobaczył u mnie siedemnastowieczną księgę rachunkową z klasztoru dominikańskiego w Borku Starym. Ocenił, że to może być podstawa mojej przyszłej pracy doktorskiej. Tłumaczyłem mu, że mam sporą przerwę w zajmowaniu się historią. Ponadto mam pięćdziesiąt pięć lat, wolałbym nadrobić zaległości w czytaniu niż zabierać się do pisania. Profesor nie ustąpił.
Stwierdził, że swoje sześćdziesięciolecie powinienem uczcić obroną pracy doktorskiej, poświęconej klasztorowi, gdzie byłem przełożonym.
Mówią, że wilka ciągnie do lasu, a prawdziwego pedagoga do uczelni, zajmowania się wiedzą i jej promowania. Chyba tak było z Profesorem Matwijowskim.
Panie Profesorze, Bóg zapłać za wszystko.

o. Maurycy Niedziela OP

Książka "Między Lwowem a Wrocławiem. Księga jubileuszowa profesora Krystyna Matwijowskiego" - Bogdan Rok, Jerzy Maron (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Adam Marszałek. Cena 44.69 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Bogdan Rok, Jerzy Maron (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Imago mundi pauperum. Dom Dobroczynności - okładka książki

Imago mundi pauperum. Dom Dobroczynności w Gdańsku...

Adam Szarszewski, Marta Bogotko-Szarszewska (red.)
Staropolskie kompendia wiedzy - okładka książki

Staropolskie kompendia wiedzy

Iwona M. Dacka-Górzyńska, Joanna Partyka (red.)
Produkty podobne:
Między nauką a sztuką. Wokół problemów - okładka książki

Między nauką a sztuką. Wokół problemów współczesnej...

Ewa Solska, Piotr Witek, Marek Wożniak (red.)
Z dziejów wojskowości polskiej. - okładka książki

Z dziejów wojskowości polskiej. Księga jubileuszowa...

Janusz Gmitruk, Wojciech Włodarkiewicz (red.)