pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dysfunkcjonalność szwajcarskiej demokracji bezpośredniej

Autor książki:

Mirosław Matyja

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 212 s.
Wymiar: 160x220 mm
EAN: 9788380194946
ISBN: 978-83-8019-494-6
Data: 2017-01-25
Cena wydawcy: 36.40 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W książce zostały przedstawione przykłady dysfunkcjonalności demokracji bezpośredniej wobec problemów społeczno-politycznych, gospodarczych i kulturowych Szwajcarii. Szczególnie dokładnie przeanalizowane zostały dysfunkcjonalne skutki federalnego referendum dotyczącego przystąpienia Szwajcarii do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w 1992 roku oraz kantonalne referenda dotyczące integracji mniejszości muzułmańskiej w Szwajcarii, jak również referendum federalne "Stop minaretom".

Omówiony został również dysfunkcjonalny wymiar innych rozstrzygnięć federalnych, takich jak referendum w sprawie przystąpienia Szwajcarii do instytucji Bretton Woods oraz ustawa Lex USA.

Osobno przedstawiono wprowadzenie prawa wyborczego dla kobiet i jego wpływ na funkcjonowanie systemu demokracji w wydaniu szwajcarskim.

Przykłady te potwierdzają tezę, że niektóre rozstrzygnięcia z zastosowaniem instrumentów demokracji bezpośredniej mają charakter dysfunkcjonalny i wpływają negatywnie na politykę społeczno-polityczną, gospodarczą i kulturową w tym kraju, jednak nie stanowią zagrożenia dla funkcjonowania całości systemu.

Od autora

Książka "Dysfunkcjonalność szwajcarskiej demokracji bezpośredniej" - Mirosław Matyja - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 212 stron i została wydana w 2016 r.