pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Dogmatyzm, rozum, emancypacja. Tradycje Oświecenia
Książki »
Tytuł książki:

Dogmatyzm, rozum, emancypacja. Tradycje Oświecenia

Autor książki:

Piotr Żuk

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 260 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788373831315
ISBN: 83-7383-131-2
Data: 2005-05-23
24.10  29.00  4.9 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Sprawa aktualności Oświecenia nie jest tylko problemem akademickim. Jest przede wszystkim sporem politycznym. I nie chodzi tutaj wyłącznie o bieżące kwestie związane np. z kształtem preambuły konstytucji Unii Europejskiej (pytania o tradycję kulturową Europy), ale o stawianie pytań zasadniczych. O model stosunków międzyludzkich istniejących w społeczeństwie. O możliwość i potrzebę przekształcania istniejących struktur społecznych. O sposób analizowania i oceniania rzeczywistości (jako "ładu naturalnego” czy też jako tworu ludzkiego, służącego interesom ściśle określonych grup społecznych). O kryterium oceny realizowanych projektów kulturowo-politycznych. O postęp społeczny, mierzony niekoniecznie wzrostem PKB. O sens celów wyznaczanych i realizowanych na poziomie systemowym. O społeczną kontrolę nad głównymi wzorcami kulturowymi. Całość tworzy niezwykle interesujące zaproszenie do debaty nad jakością współczesności, racjonalnością realizowanych projektów społecznych oraz miejscem człowieka w świecie, w którym zbyt często Rozum i Wolność odstawia się do kąta. Jest to zbiór esejów dla każdego próbującego poznać społeczno-kulturowe uwarunkowania dzisiejszej polskiej i europejskiej rzeczywistości. W szczególności zaś dla adeptów szeroko rozumianej humanistyki – osób zainteresowanych filozofią, socjologią, politologią czy kulturoznawstwem.
Autorzy tomu:
Piotr Żuk, Marek J. Siemek, Jerzy Kochan, Sebastian Michalik, Halina walentowicz, Lotar Rasiński, Piotr Rymarczyk, Tomasz Szkudlarek, Piotr szumlewicz, Przemysław Wielgosz, Dorota majka-Rostek, Robert Majkut,, Tomasz Rafał Wiśniewski, Michał Kozłowski

Książka "Dogmatyzm, rozum, emancypacja. Tradycje Oświecenia" - Piotr Żuk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 260 stron i została wydana w 2005 r. Cena 24.10 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Piotr Żuk (red.) - autor m.in.:
Produkty podobne:
Niedokończona emancypacja. Wejście - okładka książki

Niedokończona emancypacja. Wejście niepełnosprawnych...

Ewa Giermanowska, Agnieszka Kumaniecka-Wiśniewska, Mariola Racław, Elżbieta Zakrzewska-Manterys