pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Determinanty dobrowolnego stosowania międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej w spółkach giełdowych w Polsce

Autor książki:

Dorota Kędzior

Dane szczegółowe:
Wydawca: MT Biznes
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 154 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788381754989
ISBN: 978-83-8175-498-9
Data: 2023-03-23
62.63 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Sprawozdania finansowe odgrywają ważną rolę w komunikacji jednostki gospodarczej z otoczeniem, są podstawowym źródłem informacji o jej sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynikach prowadzonej działalności gospodarczej. Proces sporządzania sprawozdań finansowych podlega prawnie regulowanym zasadom rachunkowości. Oprócz krajowych regulacji prawa bilansowego wprowadzono jednolite zasady w postaci Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), których rozwiązania stały się obligatoryjne dla spółek sporządzających skonsolidowane sprawozdania finansowe, notowanych na rynku giełdowym. Pozostałe jednostki gospodarcze nie są zobowiązane do stosowania MSSF. W związku z czym pojawiają się pytania: czy organizacje są zainteresowane sporządzaniem sprawozdań finansowych według MSSF, jakie czynniki mikroekonomiczne mają wpływ na decyzję o dobrowolnym stosowaniu tych rozwiązań. Monografia stanowi próbę odpowiedzi na te pytania. Książka ma charakter teoretyczno-empiryczny. W części teoretycznej przedstawiono wpływ teorii finansów przedsiębiorstw na sprawozdawczość finansową w kontekście międzynarodowym, omówiono proces harmonizacji i standaryzacji sprawozdawczości finansowej, zaprezentowano genezę i rozwój MSSF na świecie. Przedstawiono czynniki o charakterze makro- i mikroekonomicznym wpływające na dobrowolne stosowanie MSSF. Część empiryczna zawiera opis metody badawczej, definicję czynników mikroekonomicznych oraz analizę wyników badań, które zostały przeprowadzone w latach 2014-2019 na spółkach sporządzających jednostkowe sprawozdania finansowe, notowanych na GPW w Warszawie. Zaprezentowane w książce wyniki badań są użyteczne dla jednostek gospodarczych oraz dla instytucji rządowych i organów regulacyjnych śledzących wpływ sprawozdawczości finansowej na gospodarkę. Tematyka poruszona w książce zainteresuje również praktyków rachunkowości, w tym księgowych i audytorów, którzy mają największy wpływ na jakość rachunkowości w podmiotach gospodarczych.

Książka "Determinanty dobrowolnego stosowania międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej w spółkach giełdowych w Polsce" - Dorota Kędzior - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo MT Biznes. Książka posiada 154 stron i została wydana w 2023 r. Cena 62.63 zł. Zapraszamy na zakupy!