pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Bestie, żywy inwentarz i bracia mniejsi. Motywy zwierzęce w mitologiach, sztuce i życiu codziennym. Stromata Anthropologica 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 414 s.
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9771897566009
ISSN: 1897-5666
Data: 2010-04-23
Cena wydawcy: 34.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pierwszy numer nowej serii "Stromata Anthropologica” pod red. Piotra Kowalskiego i Katarzyny Łeńskiej-Bąk zawiera studia poświęcone motywom zwierzęcym w historii kultury, ułożone tak, aby tworzyły swojego rodzaju opowieść o przemianach znaczeń nadawanych zwierzętom w różnych dyskursach kultury. Rozważaniom patronuje założenie, że w doświadczeniu człowieka, między fizyczną rzeczywistością a doświadczającym podmiotem znajduje się filtr kultury. To kultura rozstrzyga o granicach percepcji, ale przede wszystkim – o znaczeniach i funkcjach wyodrębnianych elementów otaczającego świata. Poszczególne studia pokazują historyczne przypadki: od czasów najdawniejszych do współczesności, od magicznych metamorfoz, przez antyczną historię naturalną, dyskurs alegoryczny, po nowożytne metafory. Są studia o symbolach, ale też o ogrodzie zoologicznym w Buchenwaldzie i zwierzęcych figurach w tekstach socrealistycznych.
Praca jest adresowana jest do humanistów – historyków kultury, etnologów, literaturoznawców oraz studentów odpowiednich kierunków.

Książka "Bestie, żywy inwentarz i bracia mniejsi. Motywy zwierzęce w mitologiach, sztuce i życiu codziennym. Stromata Anthropologica 1" - Piotr Kowalski, Katarzyna Łeńska-Bąk, Magdalena Sztandara (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 414 stron i została wydana w 2007 r.