pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Za żelazną kurtyną. Europa środkowo-wschodnia, Związek Sowiecki i...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Za żelazną kurtyną. Europa środkowo-wschodnia, Związek Sowiecki i Józef Stalin w opiniach Polski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Neriton
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 17x24 mm
EAN: 9788388909290
ISBN: 83-88909-29-0
Data: 2005-05-18
43.79  44.80  1.01 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Za żelazną kurtyną. Europa środkowo-wschodnia, Związek Sowiecki i Józef Stalin w opiniach Polski - Tadeusz Wolsza - opis książki:

Książkę rozpoczyna rozdział dotyczący emigracyjnej polityki informa-cyjnej na temat Europy Środkowo-Wschodniej i Związku Sowieckiego od 1945 r. do prawie połowy lat pięćdziesiątych. Trzy kolejne traktują o sytuacji w Związku Sowieckim w latach 1945-1953. Rozdział dmgi to próba spojrzenia na politykę zagraniczną Kremla, której głównym celem było uczynienie ze Związku Sowieckiego pierwszoplanowego mocarstwa, stanowiącego początkowo równowagę dla Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, zaś później już dominującego w światowej polityce międzynarodowej. Ważne miejsce w tej części pracy zajmują m.in. emigracyjnć.jozważania na zimnej wojny, możliwości wybuchu 111 wojny światowej oraz przewrotnej sowieckiej polityki pokojowej. W rozdziale trzecim, poświęconym sytuacji wewnętrznej w Związku Sowieckim, zostały ujęte trzy wątki, dotyczące kolejno: problematyki ustrojowej, polityki Kremla wstosunku do Kościołów w Sowietach oraz represji wobec spoleczeństwa. W rozdziale czwartym zwróciłem uwagę na życie polityczne w Związku Sowieckim. W tej części przedstawiłem tajemniczą, z punktu widzenia polskiej emigracji, polityczną sylwetkę sowieckiego dyktatora. Następnie udało się przybliżyć emigracyjne zestawienia (rankingi) odnoszące się do hierarchii władzy na Kremlu od dwudziestolecia międzywojennego aż do kresu życia Józefa Stalina. Ostatni fragment tego rozdzialu traktuje o przemianach i walce o władzę na Kremlu, które miały miejsce po śmierci dyktatora. Rozdzialy: piąty i szósty dotyczą już wydarzeń w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszym z nich podniosłem problem opinii polskich środowisk emigracyjnych na temat wydarzeń w krajach za żelazną kurtyną od 1944 do 1948 r., czyli do komunistycznego zamachu w Czechoslowacji. Natomiast w rozdziale szóstym omówitem politykę władz komunistycznych wobec Kościołów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1945-1953. W tej części rozprawy wskazalem na różnego rodzaju inicjatywy rosyjskiej Cerkwi, procesy prymasów oraz znaczenie papieskiej ekskomuniki z 1949 r. Pracę wieńczy rozdział siódmy pt. Slońca koleżka, traktujący o emigracyjnych fraszkach, satyrach i karykaturach, odnoszą-cych się do sowieckiego dyktatora.
Na bazę źródłową pracy składa się przede wszystkim dokumentacja zgromadzona w Instytutcie Polskim i Muzeum im. Generała Sikorskiego oraz Bibliotece Polskiej i Studium Polski Podziemnej w Londynie.

Książka „Za żelazną kurtyną. Europa środkowo-wschodnia, Związek Sowiecki i Józef Stalin w opiniach Polski” - oprawa miękka - Wydawnictwo Neriton.

Książka posiada 288 stron i została wydana w 2005 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Za żelazną kurtyną. Europa środkowo-wschodnia, Związek Sowiecki i..."
Tadeusz Wolsza - autor m.in.:
Bez emocji. Polsko-litewski dialog - okładka książki
Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim Danuta Jastrzębska-Golonkowa, Alvydas Nikžentaitis, Włodzimierz Suleja, Tadeusz Wolsza (red.);
Dotyk Katynia - okładka książki
Dotyk Katynia Tadeusz Wolsza;
Wolne media? Środowisko dziennikarskie - okładka książki
Wolne media? Środowisko dziennikarskie w 1989... Paweł Szulc, Tadeusz Wolsza (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Historia czystości i brudu - okładka książki
Historia czystości i brudu Georges Vigarello
W nurcie wydarzeń - okładka książki
W nurcie wydarzeń Roman Gumiński
Produkty podobne:
Za żelazną kurtyną - okładka książki
Za żelazną kurtyną Anne Applebaum
Romantyk i zbrodniarz - okładka książki
Romantyk i zbrodniarz Giga Lipertaliani