pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Antologia polskiej myśli politycznej okresu przedrozbiorowego

Autor książki:

Witold Wojdyło, Grzegorz Radomski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 235 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323118978
ISBN: 83-231-1897-3
Data:2001-01-27
Cena wydawcy: 34.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Czytelnikom chcemy dać możliwość bezpośredniego kontaktu z tekstem i jego krytycznego osądu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że każda prezentacja podręcznikowa zawiera pewną, często niezamierzoną, interpretację. Dodatkową motywację stanowił fakt, iż mimo istnienia pokaźnej liczby monografii i artykułów poświęconych poszczególnym autorom i okresom rozwoju polskiej myśli politycznej, to daje się odczuć brak dostatecznej liczby przekazów źródłowych niezbędnych do podejmowania samodzielnych studiów.
Dążąc do czytelnego dla odbiorcy układu, zdecydowaliśmy się na przyjęcie konstrukcji chronologicznej. W wyborze autorów kierowaliśmy się zasadą maksymalnej reprezentatywności, starając się przedstawić jak najszerszą panoramę koncepcji charakterystycznych dla każdej z epok. Różnice w objętości poszczególnych tekstów podyktowane są wyłącznie pragnieniem przedstawienia najbardziej charakterystycznego dla danego autora fragmentu wypowiedzi. Przy czym oprócz twórców, których nazwiska znajdują się we wszystkich podręcznikach, prezentujemy koncepcje osób mniej znanych, ale poruszających ważne kwestie społeczne i polityczne.
Każdy z prezentowanych fragmentów poprzedzony został krótką notą biograficzną oraz wskazówkami bibliograficznymi. Aparat krytyczny ograniczono do niezbędnego minimum. Czytelnicy bardziej zainteresowani kwestiami tekstologicznymi mogą skorzystać z krytycznej edycji źródeł wskazanych we wstępie do każdego cytowanego dokumentu. Natomiast wszelkie opuszczenia zaznaczono zapisem [...].

Książka "Antologia polskiej myśli politycznej okresu przedrozbiorowego" - Witold Wojdyło, Grzegorz Radomski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 235 stron i została wydana w 2005 r.

Spis treści:

Wstęp; Stanisław ze Skarbimierza: Mowa o powinności poszanowania wspólnego dobra; Paweł Włodkowic: Traktat o władzy papieża i cesarza w stosunku do pogan; Jan Ostroróg: Memoriał w sprawie uporządkowania Rzeczypospolitej; Andrzej Frycz Modrzewski: O poprawie Rzeczypospolitej; Stanisław Orzechowski: Policyja Królestwa Polskiego na kształt Arystotelesowych polityk wypisana i na świat dla dobra pospolitego trzema księgami wydana; Wawrzyniec Goślicki: O senatorze doskonałym; Szymon Budny: O urzędzie miecza używającym; Krzysztof Warszewicki: Paradoksy; Piotr Skarga: Kazania sejmowe; Szymon Starowolski: O wolności bez swawoli; Łukasz Opaliński: O powstawaniu społeczności ludzkich; Andrzej Maksymilian Fredro: W obronie liberum veto; Ernest König: Jakie zewnętrzne przyczyny skłoniły ludzi do założenia państwa; Stanisław Herakliusz Lubomirski: O traktatach abo sposobie traktowania z ludźm; iStanisław Leszczyński: O sprawiedliwości albo o prawach cywilnych i moralnych; O niebezpieczeństwie, na jakie wystawiona jest Polska z powodu kształtu swojego rządu; Głos wolny wolność ubezpieczający; Hugo Kołłątaj: Do Stanisława Małachowskiego Anonima listów kilka; Prawo polityczne narodu polskiego, czyli układ o urządzeniu Rzeczypospolitej; Porządek fizyczno-moralny, czyli nauka o należytościach i powinnościach człowieka; Franciszek Salezy Jezierski: Katechizm o tajemnicach rządu polskiego; Mateusz Butrymowicz: Sposób uformowania Żydów polskich w pożytecznych krajowi obywatelów; Stanisław Staszic: Przestrogi dla Polski; Wojciech Gutkowski: Podróż do Kaliopei