pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Żydzi w powstańczej Warszawie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 320 s.
Wymiar: 250x165 mm
EAN: 9788392683117
ISBN: 978-83-9268-311-7
Data: 2009-07-28
Cena wydawcy: 44.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza dotyczy udziału Żydów w walce, druga zaś losu ludności cywilnej w ogarniętej powstaniem Warszawie oraz tych, którzy po kapitulacji zdecydowali się pozostać w gruzach miasta. Obie te perspektywywojskowa" icywilna" choć w wielu miejscach krzyżują się ze sobą, przynoszą odmienne trudności metodologiczne. Z punktu widzenia uczestnictwa Żydów w walce, do rozstrzygnięcia pozostaje sprawa kryteriów kogo mianowicie obejmujemy określeniemŻydzi" (...) Innego rodzaju trudność wynika z faktu, że znacząca część Żydów funkcjonowała w szeregach powstańczych jako Polacy.
Autorzy zebrali cały rozproszony materiał archiwalny w Polsce i w Izraelu, dotarli do wielu nieznanych dotąd relacji, zgromadzili większość znanej literatury. Zmierzyli się z problemem badawczym, który do tej pory był częściej materią emocjonalengo sporu publicystów niż rozważań naukowców. Powstało dzielo, które uzupełnia obraz (...) Powstania Warszawskiego. Książka pokazuje wielki fenomen społeczny i militarny Powstania Warszawskiego, (...) pokazując, że przez próbę tę przeszli rownież Żydzi, walcząc u boku Polaków.
Książka ta w istocie jest opowieścią nie tylko o zaangażowaniu się Żydów w wielkie narodowe Powstanie, ale w dużej mierze, a może nwet przede wszystkim, o relacjach Polaków i Żydow w czasie dwóch miesięcy lata 1944 r. Autorzy (...) starannie rekonstruują fakty, zbierając rozproszone relacje i dokumenty. Do racji podnoszonych dotąd przez polską historiografię odnoszą się z szacunkiem, choć wykazują też wielkie zrozumienie dla cierpienia żydowskiego. Nie są jednak niewolnikami jednej wizji, nie dają się uwieść opowieściom niektórych ocalonych, weryfikują relacje i zeznania zgodnie z warsztatem historyka i możliwościami chwili.
Z recenzji Janusza Marszalca

Książka "Żydzi w powstańczej Warszawie" - Barbara Engelking, Dariusz Libionka - oprawa miękka - Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Książka posiada 320 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]