pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Żydowskie korzenie szaty chrzcielnej, alby.cingulum i kolorów liturgicznych

Autor książki:

Patrycja Hurlak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bernardinum
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 132 s.
EAN: 9788383331515
ISBN: 978-83-8333-151-5
Data: 2023-12-13
21.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Monografia Żydowskie korzenie szaty chrzcielnej, alby, cingulum i kolorów liturgicznych jest pierwszą w Polsce publikacją traktującą szczegółowo o zależnościach pomiędzy podstawowymi szatami chrześcijańskimi, jak szata chrzcielna, alba i cingulum, a szatami i przedmiotami żydowskimi, jak np. tal(l)it z cicit, t(e)fil(l)in, efod, pektorał, kitel czy szarawary kapłańskie. Badaniu poddano w niej również wpływ znaczenia kolorów w judaizmie na ich symbolikę obecną w chrześcijaństwie. Autorka nie unika tematu korelacji kulturowych wynikających choćby z cywilizacji rzymskiej, współczesnego judaizmu czy codziennego życia świeckiego.

Nowością tej publikacji jest zakres badania, który obejmuje oba czasy istniejące w liturgii, czyli zarówno chronos (czas upływający), jak i kairos (czas zbawienia). Dzięki temu zestawieniu autorka odkrywa nie tylko powiązania chrześcijańsko-żydowskie (lub ich brak) zawarte w historii rozwoju szat i kolorów liturgicznych oraz w ich symbolicznym rozumieniu, ale również odnajduje ich anamnetyczny charakter.

Patrycja M. Hurlak, ur. w 1979 roku w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Z zawodu aktorka i prezenterka telewizyjna (m.in. Klan, Blondynka, Na Wspólnej, Pierwsza miłość, program TVP2 Ukryte skarby). Absolwentka szkół warszawskich: Akademii Katolickiej (2023), Wyższej Szkoły Promocji (2005), Szkoły Aktorów Filmowych WORKSHOP (2001), Studium Show-Biznesu przy Instytucie Promocji (1999). Członek Stowarzyszenia Liturgistów Polskich. Autorka książek: Nawrócona wiedźma, Kosmiczna celebracja, serii Zakochani są wśród nas i O ważnych Rzeczach. Prowadzi własną stronę internetową www.patrycjahurlak.pl i kanał na You Tubie.

Książka "Żydowskie korzenie szaty chrzcielnej, alby.cingulum i kolorów liturgicznych" - Patrycja Hurlak - oprawa miękka - Wydawnictwo Bernardinum. Książka posiada 132 stron i została wydana w 2023 r. Cena 21.85 zł. Zapraszamy na zakupy!