pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kabała i jej symbolika

Autor książki:

Gershom Scholem

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aletheia
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 332 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788365680822
ISBN: 978-83-6568-082-2
Data: 2020-12-09
44.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Ta książka klasyka historii judaizmu Gershoma Scholema (1897-1982) pochodzi z najpłodniejszego okresu jego twórczości, z lat 50. XX wieku.

Urodzony w Berlinie, już w 1923 roku osiadł na resztę życia w Jerozolimie. Stał się autorytetem w dziedzinie badań nad mistycyzmem żydowskim, a zwłaszcza nad jego najważniejszym nurtem - kabałą, której współczesna postać narodziła się pod koniec średniowiecza i od tego czasu współistnieje z tradycyjnym kultem.

Kabała i jej symbolika jest nie tylko znakomitym, lecz także przystępnym wprowadzeniem do zagadnień mistycyzmu religijnego. Scholem rozważa tu naturalne i dotyczące nie tylko judaizmu pytanie o relacje między zawsze w jakiejś mierze wywrotowym mistycyzmem a religijnym establishmentem, między mistyczną wykładnią pism a ich tradycyjną lekcją. To także kwestia relacji między ezoteryczną symboliką a skłonną do racjonalizmu ortodoksją. Mistycyzm, zawsze młody, dynamiką swego żywego doświadczania Boga rozbija skupioną na prawie, kostniejącą w zakazach i nakazach ortodoksyjną tradycję. Te napięcia, jak się okazuje, nie mają tylko negatywnego charakteru. Kabała przysparza żywotności Torze. Mistyczne i ezoteryczne praktyki pogłębiają jej sens o żywe doświadczenie. Z badań Scholema wynika na przykład, że wbrew ludowej legendzie golem nie był wcale stworzonym przez człowieka monstrum, lecz formą takiego doświadczenia - medytacyjnym ćwiczeniem kabalistów. Wreszcie, jak pisze autor, "duchowe doświadczenia mistyków niemal nierozerwalnie krzyżowały się z historycznymi doświadczeniami wspólnoty żydowskiej", a nawet "tworzyły z nimi zagadkową jedność".

Książka "Kabała i jej symbolika" - Gershom Scholem - oprawa miękka - Wydawnictwo Aletheia. Książka posiada 332 stron i została wydana w 2020 r. Cena 44.17 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.