pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Życie po meczu. Formy wykorzystania kapitału społecznego kibiców piłkarskich...
Książki »
Tytuł książki:

Życie po meczu. Formy wykorzystania kapitału społecznego kibiców piłkarskich w Polsce

Autor książki:

Mateusz Grodecki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 292 s.
Wymiar: 231x139 mm
EAN: 9788323535508
ISBN: 978-83-2353-550-8
Data: 2018-11-23
30.92 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Życie po meczu. Formy wykorzystania kapitału społecznego kibiców piłkarskich w Polsce - Mateusz Grodecki - opis książki:

Autor analizuje procesy generowania kapitału społecznego przez polskich kibiców piłkarskich oraz mechanizmy transferu tego kapitału i form jego wykorzystania poza stadionami, a także czynniki strukturalne sprzyjające efektywnej współpracy kibiców w różnych obszarach życia społecznego.

Pozastadionowy kapitał społeczny dostrzegalny jest w kolektywnych aktywnościach kibiców w trzech głównych sferach: zorganizowanych działaniach grup chuliganów, aktywnościach stowarzyszeń kibicowskich - w tym działaniach społecznych i charytatywnych - oraz zorganizowanej działalności na rzecz własnego klubu. Relacje z trybun przenoszone są też często do życia prywatnego, z czego kibice czerpią pewne korzyści indywidualne, wynikające z przynależności do grupy.

W podsumowaniu autor ukazuje procesy przemian w środowisku kibiców piłkarskich w kontekście transformacji polskiego społeczeństwa.

W powszechnej świadomości społecznej funkcjonuje ambiwalentny obraz środowiska fanatycznych kibiców piłkarskich w Polsce. Z jednej strony są oni kojarzeni z - często spektakularnymi - wybrykami chuligańskimi na stadionach oraz bijatykami w lasach i na autostradach. Z drugiej strony, kibice potrafią wykorzystywać swoją liczebność i umiejętności organizacyjne w celach prospołecznych: animować akcje charytatywne czy zbiórki na rzecz potrzebujących. Potrafią również działać na potrzeby swojego klubu, a w niektórych przypadkach nawet reanimować kluby upadłe z powodów finansowych.

Książka powinna zainteresować nie tylko naukowców badających zagadnienia związane ze sportem, kibicami i kapitałem społecznym, lecz także badaczy zajmujących się subkulturami, społeczeństwem obywatelskim, kryminologów, dziennikarzy sportowych, działaczy piłkarskich na szczeblu zarówno klubowym, jak i centralnym, ekspertów z zakresu zarządzania bezpieczeństwem wydarzeń piłkarskich, aktywistów oraz studentów nauk społecznych.

Książka „Życie po meczu. Formy wykorzystania kapitału społecznego kibiców piłkarskich w Polsce” - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 292 stron i została wydana w 2018 r. Cena 30.92 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Życie po meczu. Formy wykorzystania kapitału społecznego kibiców piłkarskich..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Going to the match - okładka książki
Going to the match Przemysław Niciejewski
Legia to jest potęga - okładka książki
Legia to jest potęga Dariusz Tuzimek