pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zniewalająca moc kultury. Artykuły i szkice z filozofii kultury, poznania i polityki

Autor książki:

Andrzej Szahaj

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2004
Oprawa: miękka
Ilość stron: 266 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788323116769
ISBN: 83-231-1676-8
Data: 2007-07-31
pozycja niedostępna

Opis książki:

Teksty prezentowane w niniejszym tomie powstały w ostatnich kilkunastu latach. Są one wyrazem zainteresowań Autora teorią i historią kultury oraz filozofią polityki. Zmierzają z jednej strony do tego, aby zrozumieć procesy, jakie zachodzą we współczesnej kulturze, z drugiej zaś dają wyraz przekonaniom co do ważności refleksji o charakterze teoriokulturowym dla całej humanistyki.
Szkice, które znalazły się w tym tomie, dotyczą z jednej strony istotnych procesów zachodzących w kulturze euroamerykańskiej (przechodzenie od nowoczesności do ponowoczesności i od modernizmu do postmodernizmu), z drugiej natomiast odnoszą się do szeregu zagadnień, które łączą się z kwestiami interpretacji tekstów, teorią poznania widzianą w perspektywie dociekań kulturoznawczych oraz relacją pomiędzy charakterem kultury europejskiej a pojawiającymi się w jej kręgu problemami politycznymi.

Książka "Zniewalająca moc kultury. Artykuły i szkice z filozofii kultury, poznania i polityki" - Andrzej Szahaj - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 266 stron i została wydana w 2004 r.

Spis treści:

Wstęp. Teoria i historia kultury jako nauka podstawowa; Wykaz pierwodruków. Wokół postmodernizmu: Postmodernizm a scjentyzm; Ponowoczesność i postmodernizm a religia; Ponowoczesność - czas karnawału; Postmodernizm - filozofia błazna; Wszystko już było. (W odpowiedzi na pytanie: Jak zostać geniuszem w epoce postmodernizmu?); Stefana Morawskiego prywatna wojna z postmodernizmem; Jean Baudrillard - miedzy rozpaczą a ironią. Wokół interpretacji: Granice anarchizmu interpretacyjnego; Teksty na wolności (strukturalizm - poststrukturalizm - postmodernizm); Dlaczego Derrida (Markowskiego) zachwyca skoro (wielu) nie zachwyca?; Znakoświat; "Nie ma niczego poza interpretacja" - tako rzecze Stanley Fish; Zniewalająca moc kultury. Kultura a poznanie: Kultura a poznanie. O tak zwanym mocnym programie socjologii wiedzy szkoły edynburskiej; Neopragmatyzm Hilarego Putnama. Kultura a polityka: Ponowoczesny liberalizm Johna Graya; Racjonalizm, technokratyzm i śmierć polityki. Indeks osób