pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Zamek Krzyżacki w Świeciu. Próba rekonstrukcji zamku wysokiego w średniowieczu
Księgarnia »
Książki »
książka:

Zamek Krzyżacki w Świeciu. Próba rekonstrukcji zamku wysokiego w średniowieczu

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 222 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788323132479
ISBN: 978-83-2313-247-9
Data: 2015-01-22
Cena wydawcy: 34.00 złpozycja niedostępna

Zamek Krzyżacki w Świeciu. Próba rekonstrukcji zamku wysokiego w średniowieczu - Maria Spławska-Korczak - opis książki:

Badania nad zamkami krzyżackimi w Prusach od początku sprowadzały się do poszukiwania genezy krzyżackich warowni oraz odtwarzania ich wyglądu i układu przestrzennego na podstawie zachowanych reliktów i detali architektonicznych. Od końca XIX w. aż do II wojny światowej krzyżackim budownictwem zamkowym interesowali się głównie niemieccy konserwatorzy, budowniczowie, urzędnicy i pasjonaci, a lepiej przygotowani do takich badań historycy, historycy sztuki i archeolodzy pozostawali w ich cieniu. W rezultacie formułowane tezy były często efektem niepotwierdzonych teorii, lub wręcz zwykłych przypuszczeń i domysłów.

Po II wojnie światowej liczba wykwalifikowanych badaczy zainteresowanych zamkami krzyżackimi znacznie wzrosła, lecz nasiliła się również tendencja do powtarzania sformułowanych wcześniej, a nie zawsze udowodnionych tez. Ta tendencja jest wyraźnie widoczna w odniesieniu do zamku krzyżackiego w Świeciu. Bezkrytyczne powielanie przez kolejne pokolenia badaczy niczym nieudokumentowanych hipotez skłoniło autorkę niniejszej pracy do przyjrzenia się zakorzenionym w literaturze przedmiotu poglądom. Analiza zachowanych przekazów pisanych i ikonograficznych oraz wyników badań archeologicznych pozwoliła zweryfikować dotychczasowe ustalenia dotyczące zamku świeckiego, jego topografii, chronologii powstawania, układu przestrzennego, a także usytuowania i przeznaczenia poszczególnych obiektów i pomieszczeń. Autorka krytycznie ustosunkowała się do części przyjmowanych tez, które okazały się niezgodne z zachowanymi przekazami źródłowymi lub nie zostały przez nie udowodnione. Tym samym włączyła się w trwającą od ponad stu lat dyskusję naukową na temat historycznego wyglądu zamku, proponując nowe spojrzenie na stare problemy badawcze.

Książka „Zamek Krzyżacki w Świeciu. Próba rekonstrukcji zamku wysokiego w średniowieczu” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 222 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zamek Krzyżacki w Świeciu. Próba rekonstrukcji zamku wysokiego w średniowieczu"
Maria Spławska-Korczak - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju - okładka książki
Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni... Małgorzata Ruchniewicz, Stanisław Rosik, Przemysław Wiszewski
Kijów 1018 - okładka książki
Kijów 1018 Robert F. Barkowski