pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zamach na II RP. Elity na celowniku
Tytuł książki:

Zamach na II RP. Elity na celowniku

Autor książki:

Remigiusz Piotrowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788301200756
ISBN: 978-83-0120-075-6
Data: 2018-09-01
44.36  49.00  4.64 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Zamach na II RP. Elity na celowniku - opis książki:

Kto zamierzał zamordować Piłsudskiego w 1921 roku?
Czy atak na prezydenta Wojciechowskiego we Lwowie był zamachem, czy może tylko swoistą demonstracją?
Dlaczego ukraińscy nacjonaliści atakowali orędowników porozumienia z mniejszościami narodowymi?
Kto odpowiadał za zamachy bombowe w Krakowie i Warszawie?
"Spiskują przeciw Polsce" - donosiła przedwojenna prasa. Miała rację!
Nowa książka Remigiusza Piotrowskiego przybliża historie wybranych zamachów na ważnych urzędników państwowych przedwojennej Polski, również tych, które były wymierzone w same fundamenty II RP. Poza najgłośniejszym zamachem, czyli mordem w Zachęcie, przedstawia także wiele innych, mniej znanych. Ich celem stali się m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski, minister Bronisław Pieracki, poseł Tadeusz Hołówko czy prezydent Łodzi Marian Cynarski, a także... sam Józef Piłsudski. Poznamy też okoliczności tajemniczego zaginięcia generała Włodzimierza Zagórskiego, napadu Adama Doboszyńskiego na Myślenice i śmierci Józefa Bułak-Bałachowicza.

Każde przywołane tu wydarzenie mówi nam dużo o kondycji II Rzeczypospolitej, odkrywa prawdę o wrogach dybiących na jej suwerenność i ukazuje wiele zagrożeń, z jakimi musiały się mierzyć polskie władze i polskie społeczeństwo w trakcie tych trudnych dwudziestu lat wolności. Autor z pasją prowadzi nas ścieżkami międzywojennej Polski i pokazuje nam, jak krucha w gruncie rzeczy była wywalczona w 1918 roku niepodległość, jak wielką wartość stanowiła dla ówczesnych i w końcu - jak rozmaicie bywała rozumiana. Polityczne, społeczne i wojskowe symbole odrodzonego państwa przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne znajdowały się na celowniku tych, którzy spiskowali za plecami władz lub społeczeństwa. Zamachowcy wtapiali się w tłum, by uderzyć w najmniej spodziewanym momencie. Wielu z nich zapłaciło za to wysoką cenę. Zapłaciło ją przede wszystkim polskie państwo.

Książka "Zamach na II RP. Elity na celowniku" - Remigiusz Piotrowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2018 r. Cena 44.36 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]