pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia
Tytuł książki:

Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia

Autor książki:

Larry Wolff

Dane szczegółowe:
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 748 s.
Wymiar: 220x170 mm
EAN: 9788366419117
ISBN: 978-83-6641-911-7
Data: 2020-11-05
49.10 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia - Larry Wolff - opis książki:

Podział na Europę Zachodnią i Wschodnią jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych stereotypów europejskich. Tym razem przygląda mu się Larry Wolff profesor na New York University, a zatem człowiek spoglądający na obie strony tej granicy z pewnego dystansu.
, dlaczego Europę Środkową odbijano niczym piłeczkę pingpongową, dlaczego z taką łatwością przesuwano linię, która za każdym razem oddzielała Cywilizację od Barbarii, Kulturę od Natury, Ludzi od Bestii.
Śledząc XVIII-wieczne teksty filozoficzne i literaturę, Wolff szuka odpowiedzi na te pytania. Nie ogranicza się do pism Diderota czy Voltaire a, ale przytacza także listy ambasadorów, podróżników, wędrowców, studiuje korespondencje Katarzyny II, dworzan i dyplomatów. Próbuje ustalić horyzont poznawczy oświeceniowych autorów owego konstruktu. Wolff analizuje genezę budowanych w XVIII wieku wyobrażeń. Stara się dociec, na ile ich źródłem była literatura, a także czy można je dzisiaj oceniać z perspektywy antropologicznej. Sprawdza, jak ewoluowały i się przepoczwarzały.
Autor nie ogranicza się do studiowania kolejnych pism schodzi na pola bitew, pokazuje efekty wojen, jakie przetaczały się przez Europę sto lat wcześniej i później. Z konstruktów różnych Europ Wolff wyprowadza bardzo konkretne konsekwencje polityczne, mające wpływ na największe konflikty XX wieku.
Larry Wolff - profesor na New York University, wyróżniony stypendiami Fulbrighta, American Council of Learned Societies oraz Guggenheima. Jest także członkiem American Academy of Arts and Sciences. Uznawany za jeden z największych autorytetów w dziedzinie relacji Wschód-Zachód Europy.

Książka „Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia” - oprawa miękka - Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury. Książka posiada 748 stron i została wydana w 2020 r. Cena 49.10 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia"
Larry Wolff - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
My, naród - okładka książki
My, naród Jill Lepore
Produkty podobne:
Duch dziejów Polski - okładka książki
Duch dziejów Polski Antoni Chołoniewski
Pisma polityczne - okładka książki
Pisma polityczne Karol L. Koniński
Partie. Nieustające kłopoty - okładka książki
Partie. Nieustające kłopoty Włodzimierz Wesołowski