pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych
Książki »
Tytuł książki:

Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych

Autor książki:

Jolanta Spętana

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788380954816
ISBN: 978-83-8095-481-6
Data: 2018-08-24
28.01  49.00  20.99 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych - Jolanta Spętana - opis książki:

Problem sensu życia stanowiący płaszczyznę porozumienia na historycznej arenie dziejów człowieka, wewnątrz której istnieje nieusuwalne miejsce dla określenia konstytutywnych racji istnienia osoby, wykraczających poza ramy determinizmu i psychologizmu, ze szczególną wyrazistością dochodzi do głosu w kolejnych pokoleniach młodej generacji predestynowanej do poszukiwania odpowiedzi na pytania i dylematy egzystencjalne. Wprzęgnięty w wybory drogi życiowej młodości, znaczonej tłem szeregu dyslokacji tożsamościowych, niezmiennie uobecnia on swoją postać w dyskursie filozoficznym, który z czasem - wraz z rozwojem nauk humanistycznych i społecznych - ewoluował na kolejne dyscypliny wiedzy, by znaleźć się w polu zainteresowania nauk o wychowaniu.

Pytania o sens życia konstruowane na intelektualnym poziomie ukonstytuowania własnej egzystencji w świecie, odnoszone do pozaintelektualnej sfery bytu zakorzenione są zarówno w sferze praxis, jak i transcendentnej sferze wykraczającej poza empiryczne ramy doświadczenia, stąd należy je rozpatrywać w szerokim horyzoncie interdyscyplinarnym. Jeśli bowiem, jak to ujął H.-G. Gadamer, nowoczesna nauka odniosła niezaprzeczalny tryumf, a naukowe przesłanki kultury, w przekonaniu współczesnego człowieka, w sposób oczywisty przenikają jego świadomość istnienia, to ludzka myśl koncentruje się ciągle na pytaniach, na które szuka odpowiedzi, gdyż nie jest w stanie zagwarantować nośnego sensu życia, wartości i celów zatrzymujących napór pytań: "po co?", "dokąd?", "dlaczego?". W warunkach szerzącego się sceptycyzmu i nihilizmu, pustki wewnętrznej i bezradności, coraz trudniej odkrywać ponowoczesnemu człowiekowi sens własnej egzystencji i cel ludzkiej historii. Jak mówi M. Lurker, po oświeceniowych i pozytywistycznych prądach ostatnich dwóch stuleci, abstrahujących wokół wiedzy opartej na konkretach, wiedzy faktograficznej, coraz częściej uznanie znajduje wiedza dająca się zaklasyfikować w obrębie wiedzy semantycznej, nie zawsze pozwalającej się wymierzyć, przyporządkować kategoriom logicznym, a tym samym wskazać na sens ukryty za ideami. [...]

Książka „Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych” - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2018 r. Cena 28.01 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor
Jolanta Spętana - autor m.in.:
Wsparcie wobec problemów społecznych - okładka książki
Wsparcie wobec problemów społecznych w wybranych... Jolanta Spętana, Danuta Krzysztofiak, Przemysław Frąckowiak (red.);
Filozoficzne implikacje w pedagogice. - okładka książki
Filozoficzne implikacje w pedagogice. O sensie... Jolanta Spętana, Dorota Domagała, Violetta Drabik-Podgórna (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Pojęcie kategoria słowo w teorii - okładka książki
Pojęcie kategoria słowo w teorii i praktyce Adam Dombrowski, Waldemar Żarski, Maria Rudnicka
Produkty podobne:
Anarchiści - okładka książki
Anarchiści Grzegorz Bartos
Struktura duchowości - okładka książki
Struktura duchowości Agnieszka Ornatowska