pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje. Seria:...
Książki »
Tytuł książki:

Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje. Seria: Sekrety historii

Autor książki:

Tadeusz Wolsza

Dane szczegółowe:
Wydawca: RM
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 294 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788377734858
ISBN: 978-83-7773-485-8
Data: 2015-12-01
pozycja niedostępna
Produkty podobne:

Książka Tadeusza Wolszy to pierwsza w kraju udana próba kompleksowego spojrzenia na życie codzienne w różnego rodzaju miejscach odosobnienia (więzienia, obozy, ośrodki pracy więźniów) w Polsce, w latach 1945-1956.

Autor w szczegółowym ujęciu, bazując na niedostępnej jeszcze nie tak dawno dokumentacji z Departamentu Więziennictwa i Obozów MBP oraz szeroko odwołując się do memuarystyki, przedstawił kilka interesujących, niekiedy wręcz pasjonujących zagadnień, takich jak np. codzienność w więziennej celi i w obozowym baraku, niewolnicza praca skazanych w kopalniach, kamieniołomach, gospodarstwach rolnych, pobyt skazanych i ostatnie chwile życia w celi śmierci. W tej ostatniej sprawie przywołał np. losy Hieronima Dekutowskiego "zapory" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Autor w niezwykle interesującej formie przedstawił również kilkanaście przykładów ucieczek więźniów z konwojów i zakładów karnych, np. z Krakowa, Sieradza, Strzelec Opolskich i więzienia mokotowskiego. W końcu imiennie wskazał na najbardziej brutalnych funkcjonariuszy straży więziennej - odpowiadających za skrytobójcze mordy popełnione na żołnierzach wyklętych.

Książka "Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje. Seria: Sekrety historii" - Tadeusz Wolsza - oprawa miękka - Wydawnictwo RM. Książka posiada 294 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Tadeusz Wolsza - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę - okładka książki

Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę

Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski
Jan Rodowicz Anoda - okładka książki

Jan Rodowicz Anoda

Mariusz Olczak