pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wewnątrzgałęziowa wymiana handlowa Polski z Unią Europejską. Stan i uwarunkowania rozwoju

Dane szczegółowe:
Wydawca: CeDeWu
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 146 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788381025607
ISBN: 978-83-8102-560-7
Data: 2022-01-05
53.49  65.00  11.51 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Proces integracji Polski z Unią Europejską oznacza wzrost jej zaangażowania w międzynarodowy podział pracy, a także pogłębienie się procesu specjalizacji produkcji, co nie pozostaje bez znaczenia dla charakteru wymiany handlowej. Jedną z najistotniejszych cech współczesnej gospodarki jest zastępowanie handlu międzygałęziowego wewnątrzgałęziową wymianą handlową. Zmiany zachodzące na arenie międzynarodowej wpłynęły nie tylko na intensywność i strukturę, ale również na kierunki handlu wewnątrzgałęziowego. Pojawiły się także nowe obszary eksploracji w zakresie handlu wewnątrzgałęziowego. Szczególny wpływ na wymianę wewnątrzgałęziową Polski z Unią Europejską wywarły m.in. przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zmiany na rynku pracy, wahania cen na rynku światowym, postęp technologiczny, a także nowe zjawiska - jak brexit czy pandemia COVID-19.

W książce zaprezentowano pojęcie, istotę i rodzaje wymiany wewnątrzgałęziowej. Ponadto przedstawiono w niej sposoby pomiaru handlu wewnątrzgałęziowego, w tym zarówno handlu pionowego, jak i poziomego. W jednym z podrozdziałów wskazano na trudności, jakie sprawia pomiar wymiany wewnątrzgałęziowej, uwzględniając zasady funkcjonowania Polski w ramach Wspólnego Rynku. W opracowaniu pokazano stan wymiany wewnątrzgałęziowej Polski z Unią Europejską w okresie transformacji i integracji. Przeanalizowano poziom intensywności i strukturę wymiany wewnątrzgałęziowej z wszystkimi członkami Wspólnoty, uwzględniając procesy rozszerzenia UE w 2004, 2007 oraz 2013 r. Prezentując uwarunkowania rozwoju wymiany wewnątrzgałęziowej, ujęto czynniki instytucjonalne, ekonomiczne i polityczne mające wpływ na poziom jej intensywności. Po raz pierwszy w rozważaniach na temat uwarunkowań rozwoju wymiany wewnątrzgałęziowej poruszono problematykę takich zjawisk jak brexit czy pandemia COVID-19. Restrykcje wynikające z pandemii odciskają bowiem piętno na światowej gospodarce, w tym również na wymianie wewnątrzgałęziowej.

Książka "Wewnątrzgałęziowa wymiana handlowa Polski z Unią Europejską. Stan i uwarunkowania rozwoju" - Monika Wyrzykowska-Antkiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo CeDeWu. Książka posiada 146 stron i została wydana w 2021 r. Cena 53.49 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]