pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wczoraj i dziś. Z dziejów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce północno-wschodniej. Seria: Studia i materiały

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 229 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 97883623571780
Data: 2016-07-15
pozycja niedostępna

Opis książki:

Kościół rzymskokatolicki w czasach PRL posiadał znaczną niezależność od państwa i dla większości polskiego społeczeństwa był głównym gwarantem zachowania narodowej tożsamości. Rządzący Polską komuniści pozostawali z nim w ciągłym konflikcie, co skutkowało represjami wobec duchowieństwa i wiernych. Skala i rodzaj tych represji zmieniały się w ciągu ponad czterdziestu lat. Sceną zmagań Kościoła z aparatem partyjno-państwowym były tez ówczesne województwa: białostockie i olsztyńskie. Niniejsze wydawnictwo ukazuje regionalny wymiar tej konfrontacji oraz przedstawia rozmaite aspekty funkcjonowania Kościoła zarówno w okresie tzw. Polski Ludowej, jak i po przemianach 1989 r.

Książka "Wczoraj i dziś. Z dziejów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce północno-wschodniej. Seria: Studia i materiały" - Waldemar Brenda, Anna Pyżewska, Krzysztof Sychowicz (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 229 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

Wstęp
Wykaz skrótów
Jan Żaryn - Państwo a Kościół katolicki w Polsce (1945-1989)
Ks. Józef Łupiński - Diecezja łomżyńska i jej dzieje
Ks. Andrzej Kopiczko - Wybrane problemy z dziejów diecezji warmińskiej po II wojnie światowej
Waldemar Brenda - Pierwsze lata Kościoła katolickiego w powiecie Piskim na tle sytuacji społeczno-wyznaniowej po II wojnie światowej
Ks. Krzysztof Bielawny - Próba likwidacji Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie przez władze komunistyczne w 1962 r.
Krzysztof Sychowicz - Władze komunistyczne wobec środowisk świeckich i duchownych Kościoła rzymskokatolickiego na Warmii i Mazurach w świetle materiałów SB (1979-1980)
Ks. Wojciech Guzewicz - Zarys dziejów diecezji ełckiej (1992-2007)
Indeks osób
Indeks miejscowości