pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Walka jest kobietą

Autor książki:

Urszula Jabłońska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy PWN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 135x210 mm
EAN: 9788377055113
ISBN: 978-83-7705-511-3
Data: 2014-05-05
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Kiedy walczą mężczyźni, wybuchają bomby i latają koktajle Mołotowa. Kiedy walczą mężczyźni, rozbrzmiewają fanfary i przypinane są ordery. Walka mężczyzn tworzy historię, o której możemy przeczytać w tysiącach książek. A walka kobiet Wiele z nich prowadzi swoją walkę po cichu.

Łączniczki z Powstania Warszawskiego walczą o to, by nie być zapamiętane jako seksowne pin-up girls na gruzach Warszawy. Żołnierki w Afganistanie muszą zmierzyć się nie tylko z wrogiem, lecz także z dyskryminacją i protekcjonalnym traktowaniem. Niepełnosprawne kobiety chcą wreszcie zrobić sobie makijaż i włożyć krótką spódnicę. Matki Polki walczą o to, by wychować dzieci w kraju, w którym aborcja jest nielegalna, ale nikogo nie interesuje, skąd po porodzie wezmą pieniądze. Katoliczki muszą wybierać - wiara albo dziecko.

Walka, o której mówi się dopiero od niedawna i ciągle za mało - z czym, o co, dlaczego i jak walczą w Polsce kobiety.

Od kurzu i słońca skóra twardnieje, robi się ciemniejsza. Jeśli jedziesz poza bazę, nie ma się jak umyć, pięć dni, tydzień, tylko mała butelka z wodą, odwracasz się do kolegów tyłem albo chowasz za rosomakiem. Okres się zatrzymuje, nie miesiączkujesz - i dobrze, bez niego i tak jest już wystarczająco ciężko. Pocisz się jak mysz w tym całym pancerzu, który na sobie nosisz. Łuszczy ci się skóra.

Ciało cię tu wyróżnia, to ono sprawia, że musisz bardziej, więcej. Udowodnić, że to nie przeszkoda. Starasz się więc ukryć to, co kobiece.

Albo odwrotnie, pakując się na misję, do kosmetyczki wkładasz puder, tusz, zalotkę. wzięłaś lokówki. Na szyi nosisz nieśmiertelnik, ale na przegubie dłoni bransoletkę. Dbasz o siebie nawet bardziej niż w domu .

Fragment reportażu Magdaleny Kicińskiej Córeczko, a po co ty tam Urszula Jabłońska, dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą, poprosiła osiem reporterek i pisarek, żeby rozejrzały się dookoła i znalazły współczesne Polki walczące. Opisane przez nie historie tworzą zaskakujący obraz kobiecej rzeczywistości.

Książka "Walka jest kobietą" - Urszula Jabłońska - oprawa miękka - Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN. Książka posiada 232 stron i została wydana w 2014 r.