pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

W kręgu polityki i literatury. Źródła i studia o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim

Dane szczegółowe:
Wydawca: Pracownia Wydawnicza ElSet
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 166 s.
Wymiar: 170x235 mm
EAN: 9788364736636
ISBN: 978-83-64736-63-6
Data: 2016-10-07
25.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

W kręgu polityki i literatury. Źródła i studia o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim - Krystyna Stasiewicz - opis książki:

„Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642-1702), zwany za życia Salomonem polskim, marszałek wielki koronny za czasów Jana III Sobieskiego, nie doczekał się do tej pory monografii. Trudno się dziwić. Napisanie biografii tak wybitnej, ale i kontrowersyjnej osobistości obdarzonej wieloma talentami (politycznym, mecenasowskim, pisarskim) wymaga współpracy historyków, filologów, historyków sztuki i filozofii.

Mam nadzieję, że studia zebrane w tej książce przyczynią się do wzbogacenia wiedzy o życiu i twórczości S.H. Lubomirskiego. Powstały w latach 1979-2010 i rozproszone były w różnych czasopismach i pracach zbiorowych. W układzie książki wyodrębniają się dwa bloki zagadnień: biograficzny i literacki. Będzie można dowiedzieć się o ambitnym planie małżeństwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego z Domicelą Izabelą de Portia, córką Jana Ferdynanda, przyjaciela i doradcy Ferdynanda III i Leopolda I Habsburga, o korespondencji Lubomirskiego z Ludwikiem XIV z lat 1674-1678. Listy te nie były publikowane przez Kazimierza Waliszewskiego; ich kserokopie otrzymałam w latach siedemdziesiątych XX wieku od księżnej Leonii Lubomirskiej z Krakowa. Będzie można poznać talent oratorski marszałka wielkiego koronnego, który na sejmie koronacyjnym Jana Sobieskiego wygłosił mowę z okazji nominacji biskupa warmińskiego Jana Stefana Wydżgi na podkanclerza koronnego.

Osiem studiów dotyczy twórczości literackiej interesującego nas autora, a w szczególności jego komedii, ich miejsca w ówczesnym życiu teatralnym, rodowodu, ukształtowania językowego. W kilku studiach obserwacje wykraczają poza twórczość komediową i dokumentują korzystanie przez pisarza z tradycji literackiej polskiej i obcej, a także wpływ Lubomirskiego na rozwój literatury polskiej XVII stulecia."

(Krystyna Stasiewicz, słowo wstępne)

Książka „W kręgu polityki i literatury. Źródła i studia o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim” - oprawa miękka - Wydawnictwo Pracownia Wydawnicza ElSet.

Książka posiada 166 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "W kręgu polityki i literatury. Źródła i studia o Stanisławie Herakliuszu..."
Krystyna Stasiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Jakub Kazimierz Rubinkowski - okładka książki
Jakub Kazimierz Rubinkowski Krzysztof Obremski
Sebastian Fabian Klonowic - okładka książki
Sebastian Fabian Klonowic Halina Wiśniewska
Henryk Stroband 1548 - 1609 - okładka książki
Henryk Stroband 1548 - 1609 Krzysztof Mikulski
Początki państw. Niemcy - okładka książki
Początki państw. Niemcy Jarosław Sochacki
Produkty podobne:
Speculum Saxonum, albo prawo saskie - okładka książki
Speculum Saxonum, albo prawo saskie i majdeburskie,... Paweł Szczerbic, Grzegorz M. Kowalski (red.)