pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
W czasach szaleństwa
książka:

W czasach szaleństwa

Dane szczegółowe:
Wydawca: AGORA
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 688 s.
Wymiar: 135x210 mm
EAN: 9788326829185
ISBN: 978-83-2682-918-5
Data: 2019-09-25
42.21  59.99  17.78 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

W czasach szaleństwa - Magdalena Grochowska - opis książki:

Laureatka Nike Czytelników za biografię Jerzego Giedroycia w nowej książce kreśli portrety myślicieli XX wieku. Pawła Hertza - pisarza, tłumacza i wydawcy, więźnia sowieckich łagrów i - wraz z Henrykiem Krzeczkowskim - guru młodego pokolenia narodowych konserwatystów. Publicysty Dymitra Fiłosofowa, uchodźcy z Rosji bolszewickiej osiadłego w międzywojennej Warszawie, mentora Józefa Czapskiego, krytycznego przyjaciela Polaków. Mistrza eseju Jerzego Stempowskiego - emigranta w Bernie, autora paryskiej "Kultury", przenikliwego obserwatora cywilizacji. Arystokraty i prawnika Helmutha von Moltke, straconego w Berlinie za działalność w antynazistowskim Kręgu z Krzyżowej. Jego wizję demokratycznej, liberalnej Europy niosła w swej powojennej działalności żona - i miłość Helmutha - Freya von Moltke.

Punktem stycznym tych biografii jest katastrofa - doświadczenie rozpadu świata i dźwigania go od nowa. Ramą - Europa w kleszczach totalitaryzmów. Losy bohaterów i ich sfery duchowe - rosyjskość, polskość, żydowskość, niemieckość, Wschód i Zachód - przenikają się. Kanwę opowieści stanowią srebrny wiek kultury rosyjskiej; idee kręgu filozoficznego Stefana Georgego oraz rewolucji konserwatywnej w Republice Weimarskiej; laicki humanizm; dzisiejszy neokonserwatyzm i chrześcijaństwo o różnych twarzach.

Pod piórem autorki postaci przekraczają swój czas historyczny. Ich samotny sprzeciw, ich poszukiwanie sacrum, intensywne przeżycie miłości, także homoseksualnej, zbliżają ich do problemów współczesności. Ich wybory moralne i polityczne w zderzeniu z tu i teraz zyskują wymiar uniwersalny.

Książka „W czasach szaleństwa” - oprawa twarda - Wydawnictwo AGORA.

Książka posiada 688 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "W czasach szaleństwa"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Bauman - okładka książki
Bauman Dariusz Rosiak
Produkty podobne:
Memorbuch - okładka książki
Memorbuch Henryk Grynberg
Mój pionowy świat - okładka książki
Mój pionowy świat Jerzy Kukuczka
Challenge the Verticall - okładka książki
Challenge the Verticall Jerzy Kukuczka