pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Z dziejów honoru w Polsce i inne szkice

Autor książki:

Adam Michnik

Dane szczegółowe:
Wydawca: AGORA
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 135x210 mm
EAN: 9788326828409
ISBN: 978-83-2682-840-9
Data: 2019-05-14
32.81 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Z dziejów honoru w Polsce to wybór dzieł publicystów, filozofów i pisarzy XX w. bardzo celnie skomentowany przez autora.

Są tam: Kula, Elzenberg, Malewska, Kott, Szczepański, Herling-Grudziński. Piszą o tym, jak się odnaleźć w nowym, niewspaniałym świecie. Jak po przegranej nie czuć się pokonanym, jak ochronić kulturę i siebie przed barbarzyńcami, jak zachować twarz.

Ostatnia część eseju to wybór poezji Herberta, Miłosza, Norwida. Poeci i autor wyboru mówią o tajemnicy ludzkiej godności, o spokoju w desperacji, nadziei w beznadziejności, o dumie potrzebnej i dumie niepotrzebnej, o pogardzie dla procederu szpiclów i katów, o geście solidarności z poniżonym i bitym". I o tym, że pociechy spodziewać się nie należy, a jedyną nagrodą będzie świadomość, że było się wiernym. O tym jest ta książka.

Dramatyczne powojenne dylematy polskich intelektualistów wobec stalinizmu, pogodzenie się z historią, ugoda, opór, uwiedzenie komunizmem. Te pytania Adam cały czas stawia też sobie. Pisze przecież tę książkę w więzieniu? a wystarczyłoby kilka słów i mógłby się znaleźć na wolności. Czytałem tę książkę w Paryżu w 1985 roku ze ściśniętą krtanią.

Seweryn Blumsztajn
W czasach, gdy władze Rzeczypospolitej zamierzają każdemu obywatelowi wpisać do paszportu słowa: ?Bóg, honor, ojczyzna, warto przypomnieć, co Adam Michnik za komuny pisał o honorze.

Karol Modzelewski
Wydanie wznowione
zawierające aneks - trzy szkice z Wyznań nawróconego dysydenta
wydanych w 2003 r. nakładem wydawnictwa Zeszyty Literackie.

Książka "Z dziejów honoru w Polsce i inne szkice" - Adam Michnik - oprawa twarda - Wydawnictwo AGORA. Książka posiada 432 stron i została wydana w 2019 r. Cena 32.81 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.