pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Visio religiosa w polskiej sztuce barokowej. Ze studiów nad ikonografią hagiograficzną

Autor książki:

Aneta Kramiszewska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Oprawa: miękka
Ilość stron: 364 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373061699
ISBN: 83-7306-169-X
Data: 2006-03-01
31.62 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wizja religijna i sztuka są doświadczeniem obrazowym. Dzieła artystów próbują utrwalić subiektywne, wewnętrzne doznania człowieka. W istocie jednak, o ile wizja utkana jest z materii wizjonera, o tyle jej plastyczny zapis utkany jest z materii artysty. Sztuka prezentuje świat wizji w całości wykreowany przez twórcę, który jest dzieckiem swoich czasów. Nie ma możliwości współwidzenia z osobą doświadczającą wizji. Tak więc, za każdym razem, gdy powstaje dzieło sztuki ilustrujące wizję, w jakiś sposób "ukazuje się" ona na nowo, w całkiem innym świetle.
Dzięki pośrednictwu dzieł sztuki możemy jako widzowie współuczestniczyć w mistycznym wydarzeniu, otworzyć się na inny wymiar ludzkiej egzystencji. Nie pozostawiają nas one jedynie w roli widzów biograficznej anegdoty, ale prowadzą w głąb duszy, na spotkanie z sacrum.
Książka stanowi pierwszą w polskiej literaturze próbę całościowego ujęcia problematyki wizjonera i jego wizji w rodzimej sztuce barokowej. Dotyka zagadnień trudnych, wzbudzających kontrowersje, obarczonych bagażem niewłaściwych interpretacji. Prezentuje doświadczenie wizyjne ukazane w sztuce, przywracając mu właściwe miejsce i rolę w ikonografii hagiograficznej.

Książka "Visio religiosa w polskiej sztuce barokowej. Ze studiów nad ikonografią hagiograficzną" - Aneta Kramiszewska - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Cena 31.62 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.