pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Kodeks postępowania karnego. Komentarz
Kodeks postępowania karnego. Komentarz 278.88 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 5.8.2015...
książka:

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 5.8.2015 r. Komentarz. Seria: Duże Komentarze Becka

Dane szczegółowe:
Wydawca: C H Beck
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 236 s.
Wymiar: 140x220 mm
EAN: 9788325585914
ISBN: 978-83-2558-591-4
Data: 2016-05-31
Cena wydawcy: 129.00 złpozycja niedostępna

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 5.8.2015 r. Komentarz. Seria: Duże Komentarze Becka - M. Namysłowska, A. Piszcz - opis książki:

Zmiany wchodzące w życie 17 kwietnia 2016 r.

Ustawa z 5.8.2015 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1634) wprowadza m.in. następujące zmiany:
- administracyjnoprawne postępowanie w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone,
- nowe uprawnienia Prezesa UOKi K,
- instytucję "tajemniczego klienta",
- zakaz missellingu.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz do zmian zawiera szczegółowo skomentowane przez Autorów zmiany dotyczące zakazu stosowania niedozwolonych postanowień wzorców umów oraz postępowań w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Komentarz obejmuje też omówienie zmian dotyczących m.in. KPC, Kodeksu wykroczeń, Prawa bankowego, ustawy o funduszach inwestycyjnych i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Wchodzące w życie w kwietniu 2016 r. zmiany w ustawie wprowadzają nowe regulacje, w szczególności możliwość dokonywania przez Prezesa UOKi K, a nie jak dotychczas przez SOKi K, kontroli abstrakcyjnej postanowień wzorców umów.

Zmiana ma na celu usprawnienie systemu eliminowania z obrotu niedozwolonych postanowień wzorców umów zawieranych z konsumentami. Za stosowanie we wzorcach umów zawieranych z konsumentami niedozwolonych postanowień Prezes UOKi K będzie mógł nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Kara może zostać nałożona choćby za nieumyślne naruszenie zakazu stosowania klauzul abuzywnych.

Zmianie ulegają znacząco uprawnienia Prezesa UOKi K. Prezes UOKi K będzie oceniał, czy dane postanowienie wzorca umowy jest niedozwolone. Przewidziano także dla Prezesa UOKi K możliwość bezpośredniego ingerowania w zachowanie przedsiębiorców - będzie on mógł określić sposób usunięcia przez przedsiębiorców skutków zawierania we wzorcach umów niedozwolonych postanowień umownych.

Nowelizacja wprowadza uprawnienie do podjęcia przez Prezesa UOKi K "miękkich" działań wobec przedsiębiorców, dając przedsiębiorcom możliwość zaprzestania naruszeń ustawy bez konieczności wszczynania przez organ postępowania.

Wprowadzono także instytucję tzw. tajemniczego klienta, pozwalającą na sprawdzenie przez urzędników udających się do przedsiębiorcy, jakie informacje przekazywane są konsumentom przed zawarciem umowy.

Nowelizacja zakłada także zakaz tzw. missellingu, czyli sprzedaży produktów niedopasowanych do potrzeb konsumenta. Dotyczy on w największym stopniu niektórych produktów finansowych, których stopień skomplikowania wyklucza możliwość oceny ich odpowiedniości przez przeciętnego konsumenta.

Zmiana systemu orzekania w sprawach niedozwolonych klauzul umownych z sądowego na administracyjny z kontrolą sądową ma na celu zwiększenie jego skuteczności. Na skuteczność powinno też wpłynąć wydłużenie terminu przedawnienia wszczęcia postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów z roku do 3 lat.

Książka „Ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 5.8.2015 r. Komentarz. Seria: Duże Komentarze Becka” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo C H Beck.

Książka posiada 236 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 5.8.2015..."
M. Namysłowska, A. Piszcz (red.) - autor m.in.: