pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ustawa o rachunkowości. Komentarz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wolters Kluwer business
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1412 s.
EAN: 9788383283425
ISBN: 978-83-8328-342-5
Data: 2023-05-05
236.41 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Prezentowany komentarz to wyróżniające się na rynku opracowanie, zawierające wyczerpującą analizę aktualnych przepisów podstawowego źródła regulacji polskiego prawa bilansowego, jakim jest ustawa o rachunkowości.

Zagadnienia omawiane w niniejszym opracowaniu są prezentowane w odniesieniu do wybranych artykułów ustawy o rachunkowości, a objaśnienie każdego z nich ma następującą strukturę:
- komentarz objaśniający,
- kluczowe aspekty praktyczne,
- inne akty prawne i środowiskowe (regulacje wykraczające poza ustawę o rachunkowości).

Na podkreślenie zasługują odniesienia do aspektów praktycznych komentowanych przepisów. Mają one potrójne znaczenie. Po pierwsze uświadamiają konieczność podjęcia określonych decyzji odnośnie do systemu rachunkowości w danej jednostce, po drugie prezentują konkretne rozwiązania już funkcjonujące w polskiej praktyce i po trzecie ich celem jest zwrócenie uwagi na skutki podatkowe, głównie w podatku dochodowym - wszędzie tam, gdzie są one istotne.

Nowym elementem struktury objaśnień wybranych artykułów w aktualnym wydaniu Komentarza są:
- zastosowanie regulacji - przykłady liczbowe,
- Krajowy Standard Rachunkowości.

Przykłady liczbowe mają różny charakter i formę, co zależy od treści komentowanego ustępu czy punktu ustawy. W większości przypadków stanowią ilustrację w postaci działań na sprawozdaniach finansowych (ujęcie sprawozdawcze).

Regulacje Krajowych Standardów Rachunkowości prezentowane są, w zależności od zagadnienia komentowanego w danym artykule ustawy, albo jako wyodrębniona część - Krajowy Standard Rachunkowości, albo jako element kluczowych aspektów praktycznych.

Szczególnie cenne dla czytelników będą ponadto zamieszczone tu:
- analiza poszczególnych przepisów ustawy o rachunkowości, obejmująca ich istotę, znaczenie, wzajemne powiązania oraz miejsce w całym systemie rachunkowości;
- przedstawienie wariantowych możliwości zastosowania w praktyce określonych przepisów ustawy o rachunkowości wraz z omówieniem konsekwencji potencjalnych rozwiązań dla systemu ewidencji księgowej, sprawozdawczości finansowej, jak również dla oceny sytuacji majątkowej, finansowej lub dokonań jednostki, w tym także dla oceny kierownictwa jednostki z efektywności gospodarowania powierzonym kapitałem;
- jasne wskazanie obowiązków kierownictwa jednostki lub organów nadzorczych w zakresie rachunkowości oraz decyzji, jakie organy te są zobowiązane podjąć względem konstrukcji systemu rachunkowości w jednostce oraz kontroli lub nadzoru jego funkcjonowania;
- liczne odniesienia do skutków w zakresie podatku dochodowego wskazujące na konsekwencje występowania różnic między obydwoma systemami w obszarze ewidencji księgowej i sprawozdawczości finansowej;
- duża liczba przykładów w postaci opisów sytuacji praktycznych pozwalających na lepsze objaśnienie i zrozumienie omawianych zagadnień.

Książka "Ustawa o rachunkowości. Komentarz" - oprawa twarda - Wydawnictwo Wolters Kluwer business. Książka posiada 1412 stron i została wydana w 2023 r. Cena 236.41 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.