pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Społeczne formy rozwoju mieszkalnictwa. Komentarz

Autor książki:

Ewa Bończak-Kucharczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wolters Kluwer business
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 560 s.
EAN: 9788383284231
ISBN: 978-83-8328-423-1
Data: 2023-03-20
162.15 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Publikacja jest jedyną na rynku pozycją opisującą kompleksowo problematykę mieszkalnictwa i polityki mieszkaniowej państwa. Komentarz zawiera omówienie przepisów ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa z 26.10.1995 r. oraz innych ustaw, które mają związek z regulacjami niniejszej ustawy lub znajdują zastosowanie w zakresie nieuregulowanym tą ustawą.

W publikacji dużo uwagi poświęcono zagadnieniom takim jak:
- zasady wsparcia gmin ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (jak też funkcjonowania tego Funduszu),,
- wyodrębnianie na własność lokali mieszkalnych wybudowanych na wynajem przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego,,
- zasady działania w formule społecznych agencji najmu (SAN),,
- Finansowanie zwrotne udzielane przez BGK,
- zasady rozliczania partycypacji w okresie najmu lokalu mieszkalnego.

Autorka analizuje obecnie obowiązujące przepisy, przedstawiając ich możliwy i racjonalny zakres stosowania. Zwrócono również uwagę na wadliwe przepisy oraz rozwiązania, które pozostają w sprzeczności z przepisami innych ustaw.

Wśród komentowanych przez Autorkę regulacji warto wymienić:
- ustawę z 8.12.2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych,
- ustawę z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,
- ustawę z 20.07.2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania,
- ustawę z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,
- ustawę z 24.06.1994 r. o własności lokali.

Książka obejmuje również analizę przepisów przejściowych oraz aktualnego orzecznictwa w zakresie komentowanej ustawy.

Komentarz adresowany jest do prawników (sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, pracowników administracji rządowej i samorządowej) oraz do niebędących prawnikami osób związanych z funkcjonowaniem społecznych inicjatyw mieszkaniowych, w tym towarzystw budownictwa społecznego, czy z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych oraz do osób zajmujących się w gminach i innych jednostkach samorządu terytorialnego polityką lub pomocą mieszkaniową i mających styczność z wykorzystywaniem finansowego wsparcia udzielanego na budowę mieszkań na wynajem, ale też na budowę pomieszczeń tymczasowych, schronisk, noclegowni i innych obiektów udzielających schronienia bezdomnym. A także do osób związanych z udzielaniem różnych form pomocy finansowej, o których mowa w komentowanej ustawie oraz do przedstawicieli zawodów związanych z nieruchomościami (rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomości, geodetów), ale także do osób, które z innych powodów zajmują się zarządzaniem i gospodarowaniem nieruchomościami lub stykają się z tymi dziedzinami.

Książka "Społeczne formy rozwoju mieszkalnictwa. Komentarz" - Ewa Bończak-Kucharczyk - oprawa miękka - Wydawnictwo Wolters Kluwer business. Książka posiada 560 stron i została wydana w 2023 r. Cena 162.15 zł. Zapraszamy na zakupy!