pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Umysł moralny. Jak powstają oceny moralne?
Tytuł książki:

Umysł moralny. Jak powstają oceny moralne?

Autor książki:

Anna Macko

Dane szczegółowe:
Wydawca: POLTEXT
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 306 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788375618648
ISBN: 978-83-7561-864-8
Data: 2018-03-23
44.54  49.90  5.36 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Zainteresowania współczesnych badaczy rozumowania moralnego można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich dotyczy pytań o to, co tworzy sferę moralności oraz jakie kwestie ludzie uznają za zagadnienia podlegające ocenie moralnej? Druga kategoria to pytania o cechy osób i właściwości działań, które wpływają na oceny i powiązane z nimi decyzje moralne. Badacze z tego obszaru starają się zrozumieć znaczenie emocji w procesie tworzenia ocen moralnych, a także określić wpływ stanu umysłu (intencjonalności) i sposobu działania osoby na ocenę moralną jej postępowania. Trzecia kategoria odnosi się do pytania o zależności między ocenami moralnymi a przekonaniami ideologicznymi ludzi: jak rozumieją oni moralność osoby o różnych orientacjach politycznych? jakie są konsekwencje różnic w rozumieniu moralności przez osoby o odmiennych orientacjach politycznych dla sporów toczonych w życiu publicznym?
Autorka stawia te kluczowe pytania i prezentuje odpowiedzi na nie formułowane przez badaczy z różnych dziedzin: psychologów, ekonomistów, filozofów i neuronaukowców. Z badań tych wyłania się rodzaj eksperymentalnej psychologii moralnej jako dziedziny zajmującej się empirycznym badaniem procesów rozumowania moralnego. Wzrost liczby badań i rozwój technologii (pozwalających np. na obrazowanie aktywności mózgu podczas dokonywania ocen i wyborów moralnych) znacznie poszerzył wiedzę o procesach tworzenia ocen moralnych. Wciąż jednak wiele kwestii zostało poznanych w dość ograniczonym stopniu, co stanowi wyzwanie zachęcające do dalszych badań.

Książka "Umysł moralny. Jak powstają oceny moralne?" - Anna Macko - oprawa miękka - Wydawnictwo POLTEXT. Książka posiada 306 stron i została wydana w 2018 r. Cena 44.54 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Antropologia donosu. Seria: Inne - okładka książki

Antropologia donosu. Seria: Inne strony historii

Jarosław Syrnyk, Robert Klementowski (red.)
Produkty podobne:
Wolność a wartości - okładka książki

Wolność a wartości

Leszek Kopciuch