pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Turystyka kulinarna
Tytuł książki:

Turystyka kulinarna

Dane szczegółowe:
Wydawca: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, PWE
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 162x237 mm
EAN: 9788320822045
ISBN: 978-83-2082-204-5
Data: 2015-08-04
42.87  59.90  17.03 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
Turystyka kulinarna, jako jeden z ważniejszych segmentów turystyki, w ostatnich latach rozwija się dynamicznie. Coraz więcej turystów jest zainteresowanych poznawaniem kuchni i tradycji kulinarnych osób w innych krajach czy regionach, próbując charakterystycznych produktów żywnościowych i potraw. Pozwala na to szybko rozwijająca się gastronomia, zapewniająca mieszkańcom i turystom możliwość konsumpcji tradycyjnych posiłków, często również w autentycznej oprawie. Wyjątkowa i oryginalna oferta gastronomiczna może wspomagać rozwój miejscowości pozbawionych walorów przyrodniczych czy kulturowych.

Autorzy przedstawili m.in. istotę turystyki kulinarnej, znaczenie gastronomii w turystyce, sztukę kulinarną, rodzaje i formy organizacji turystyki kulinarnej, kuchnię polską j jej tradycje żywieniowe, kuchnie regionalne w Polsce, tradycyjne i regionalne produkty żywnościowe w Polsce oraz ich ochronę w Unii Europejskiej.

Książka jest przeznaczona dla osób poszukujących doznań smakowych i pragnących poszerzyć swoją wiedzę o dziedzictwie kulinarnym kraju, regionu czy miejscowości. Z pewnością powinni z niej korzystać studenci na kierunkach: turystyka i rekreacja, żywienie człowieka i ocena żywności, gastronomia i hotelarstwo, kulturoznawstwo, etnografia, a także słuchacze studiów podyplomowych i uczniów szkół turystyczno-hotelarsko-gastronomicznych. Może też być przydatna dla osób profesjonalnie zajmujących się organizacją turystyki, hotelarstwa i gastronomii oraz pracowników urzędów administracji rządowej i samorządowej właściwych w sprawach rolnictwa, kultury, turystyki i promocji żywności.

Książka "Turystyka kulinarna" - Magdalena Woźniczko, Tadeusz Jędrysiak, Dominik Orłowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Polskie Ekonomiczne, PWE. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2015 r. Cena 42.87 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Produkty podobne:
Podstawy gastronomii. Od żywności - okładka książki

Podstawy gastronomii. Od żywności do turystyki...

Mariola Milewska, Anna Prączko, Andrzej Stasiak
Geografia turystyki Polski - okładka książki

Geografia turystyki Polski

Teofil Lijewski, Bogdan Mikułowski, Jerzy Wyrzykowski