pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tożsamość, wola, działania moralne

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Semper
Rok wyd.: 2012
Ilość stron: 200 s.
Wymiar: 135x210 mm
EAN: 9788375071238
ISBN: 978-83-7507-123-8
Data: 2012-02-20
26.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Opis książki:

Autorka zadaje dwa proste pytania: kim jesteśmy jako podmioty działań moralnych i w jakiej mierze jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie sugerując żadnych rozwiązań normatywnych, stara się jedynie pokazać, jak dalece idea tożsamości moralnej zależna jest od wcześniej przyjętych filozoficznych założeń, które także wpływają na nasze pojmowanie granic moralnej odpowiedzialności. Chce również przekonać czytelnika, że choć świat obserwowany z własnej, pierwszoosobowej perspektywy nadaje naszym moralnym przeżyciom wymiar całkowicie indywidualny i wyjątkowy, to nasze istnienie w społeczeństwie i związki z innymi ludźmi są czymś naturalnym i oczywistym. Warto filozofować na ten temat, nawet jeśli tworzymy konstrukcje metafizyczne oddalone od praktyki życia moralnego albo wypowiadamy diagnozy, które trudno weryfikować inaczej niż z autopsji. Opłaca się bowiem wychowywać ludzi odpowiedzialnych za podjęte decyzje i ludzi z wrażliwym sumieniem.

Joanna Górnicka Kalinowska, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, filozof, etyk, historyk idei, kierownik Zakładu Etyki w Instytucie Filozofii UW. Zajmuje się historią systemów normatywnych oraz współczesną psychologią moralną, m.in. kwestią tożsamości osobowej oraz odpowiedzialności moralnej. Liczne publikacje z tej dziedziny. Wykłady w Montrealu oraz Neapolu. Współpracuje z École des hautes études en sciences sociales w Paryżu oraz z Katolickim Uniwersytetem w Leuven. Prywatne pasje: muzyka, literatura piękna, zwierzęta.

Książka "Tożsamość, wola, działania moralne" - Joanna Górnicka-Kalinowska - Wydawnictwo Naukowe Semper. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2012 r. Cena 26.33 zł. Zapraszamy na zakupy!

Spis treści:

Rozdział 1: Zamiast wstępu

Rozdział 2: Czas w filozofii moralnej

Rozdział 3: Tożsamość i wola w poglądach Harry’ego G . Frankfurta

Rozdział 4: Racje, motywy, działania moralne

Rozdział 5: Uczucie jako sankcja moralna u Davida Hume’a i J . St . Milla

Rozdział 6: Odpowiedzialność moralna, identyczność osobowa, pamięć

Rozdział 7: Odpowiedzialność moralna w doktrynie Davida Hume’a

Rozdział 8: Cogito jako warunek moralnego dyskursu. Wątki kartezjańskie w filozofii moralnej Franza Brentano

Rozdział 9: Samowiedza, samoocena oraz dialog jako istotne aspekty wychowania moralnego

Rozdział 10: Post scriptum . Idee, które zagrażają moralności

Bibliografia

Źródła tekstów

Indeks