pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Technologie informacyjnokomunikacyjne w edukacji. 10 pytań do ludzi nauki

Autor książki:

Maciej Tanaś

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 258 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788328601499
ISBN: 978-83-286-0149-9
Data: 2021-03-12
33.60 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka /…/ zrodziła się z niezmiernie pilnej potrzeby stawiania dzisiaj pedagogicznych pytań o miejsce i rolę technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji na przełomie nowej zupełnie epoki. Na naszych oczach rodzi się nowy typ społeczeństwa i kultury, powstaje bowiem globalne społeczeństwo sieci. Usieciowieniu uległa gospodarka i globalny system finansowy, a także wszystkie dziedziny życia społecznego, w tym edukacja. Relacje społeczne przeniosły się do Internetu, a social media lansują nowe wzorce zachowań i tworzą przestrzeń komunikacji społecznej. Nowoczesna edukacja staje się motorem rozwoju gospodarki opartej o wiedzę, która potrzebuje świetnie wykształconych, kreatywnych specjalistów o wysokich kompetencjach zawodowych, w tym zwłaszcza informacyjno-komunikacyjnych. Wszystko to sprawia, że pojawiają się zupełnie nowe, niewyobrażalne wprost wyzwania przed edukacją, wyłaniają się jej nowe dziedziny, takie jak edukacja medialna i cyfrowa, czy między- i wielokulturowa. Doceniając istotę tych zmian, a także wagę wyzwań, stojących przed edukacją w warunkach coraz szybciej postępującej globalizacji, Profesor Maciej Tanaś zaproponował /…/ inspirującą dyskusję ludzi nauki, przedstawicieli różnych jej dziedzin, stawiając dziesięć wielkich pytań o technologie informacyjno- komunikacyjne w edukacji. Byli wśród zaproszonych wybitni przedstawiciele nauk społecznych i ścisłych, reprezentujących różne pokolenia. /…/ Zamierzonym celem zainicjowanej dyskusji była próba ukazania dwóch, z założenia zupełnie odmiennych perspektyw w spojrzeniu na rolę technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji, przyjmowanych przez przedstawicieli nauk społecznych i ścisłych, w kontekście postulatu edukacji komplementarnej, tak często wysuwanego i podkreślanego przez Profesora Macieja Tanasia. Dzięki tym dwóm podejściom Czytelnik może szerzej i głębiej spojrzeć na problematykę edukacji medialnej, a także rolę nowych technologii w edukacji.

dr hab. Barbara Galas, prof. UKSW
Książka „Technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji. 10 pytań do ludzi nauki” powstała w zespole pracowników NASK – Państwowym Instytucie Badawczym pod kierunkiem Profesora Macieja Tanasia, współtworzącego i kształtującego od lat obszar polskiej pedagogiki medialnej, i już w zasadzie to nazwisko powinno być najlepszą rekomendacją wspomnianej monografii. Jednakże do współpracy zaproszono wiele sław, w tym tak znamienitych Profesorów, jak Włodzimierz Gogołek, Andrzej Kiepas, Bronisław Siemieniecki, Maciej M. Sysło, Ryszard Tadeusiewicz i wielu innych. Przyznać trzeba, iż na apel NASK o prośbę udziału w badaniach odzew był naprawdę imponujący. Charakterystyczny dla początków ery informacyjnej, powszechny entuzjazm wobec dynamiki i obietnic technologii informacyjno-komunikacyjnych został dziś /…/ bardziej wyhamowany. W ocenie wielu badaczy społecznych powinien być bardziej zrównoważony przez spojrzenie krytyczne i sceptyczne, gdyż oszczędzi to wielu rozczarowań, a być może da istotny impuls do racjonalnego działania rządów, biznesu, obywateli. W tym i szkoły, która częstokroć z rzeczywistości niemalże XIX wiecznej musiała teleportować się do XXI stulecia. I owe spojrzenie jest częstokroć zauważalne w wypowiedziach wielu badaczy, którzy zechcieli wziąć udział w ankiecie „Dziesięć wielkich pytań o technologie…” Praca powstała zanim wybuchła pandemia COVID-19 /…/. W połowie marca 2020 roku z powodu koronawirusa zamknięto w Polsce wszystkie szkoły i decyzją Ministerstwa Edukacji nakazano nauczycielom prowadzenie edukacji zdalnej. Jak polska szkoła zdała egzamin z nowych technologii? Prof. dr hab. Marek Sokołowski

Książka "Technologie informacyjnokomunikacyjne w edukacji. 10 pytań do ludzi nauki" - Maciej Tanaś - oprawa miękka - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 258 stron i została wydana w 2020 r. Cena 33.60 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.